StoryEditor

Pfeifer&Langen: najlepsze plony mieli plantatorzy Cukrowni Gostyń

Nasi plantatorzy uzyskali średni plon korzeni na poziomie 59,3t/ha o zawartości cukru 15,2 proc.  - tak podsumowuje sezon cukrownia Pfeifer&Langen.
25.01.2021., 15:01h
W zakończonej kampanii cukrowej plantatorów nie ominęły trudności, który wynikały głównie z niesprzyjającej burakom pogody

- Początkowy okres wegetacji to suchy kwiecień i chłodny maj z licznymi lokalnymi przymrozkami wpłynął na wielu plantacjach na bardzo niewyrównane, piętrowe wschody buraków. Dopiero opady w drugiej dekadzie maja stworzyły warunki do uzupełnienia część braków w obsadzie roślin. Ciepły i z ponad przeciętnymi opadami czerwiec przyspieszył wegetację, która powodowała jednak większy przyrost masy liści niż korzenia  - informuje Pfeifer&Langen.

Mokry czerwiec i lipiec oraz ciepły sierpień sprzyjały także wzmożonej presji ze strony sprawcy chwościka buraka. Na wielu plantacjach pomimo trzech zabiegów fungicydowych były trudności w opanowaniu tej choroby. 

Wegetacja buraków była zakłócana także przez bardzo duże nasilenie szkodników, szczególnie mszycy burakowej oraz skośnika buraczaka, którego zwalczanie jest bardzo trudne z powodu braku zarejestrowanych insektycydów. To wpłynęło na mniejsze plony korzeni oraz obniżenie zawartości cukru w korzeniach i w efekcie mniejszą produkcję cukru. 

- W północno-zachodnim rejonie Wielkopolski i na Kujawach w sierpniu wystąpiła susza i wegetacja buraków zaczęła się dopiero ponownie po opadach w wrześniu – nowe odrosty liści spowodowały brak gromadzenia cukru w korzeniach - wylicza koncern.

Ostatecznie plantatorzy Pfeifer&Langen uzyskali średni plon korzeni na poziomie 59,3t/ha o zawartości cukru 15,2 proc. Natomiast najlepsze wyniki osiągnęli plantatorzy Cukrowni Gostyń - średni plon korzeni 61,7 o zawartości cukru 15,6 proc.


Kamila Szałaj, oprac. na podst. LIZ, fot. LIZ
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 18:49