Łączne zbiory buraków cukrowych były o 19 proc. większe niż przed rokiem i wyniosły 13,4 mln ton, co daje średni plon na rekordowym poziomie 68 ton. Największe średnie plony osiągali plantatorzy w Wielkopolsce i na Śląsku - blisko 90 ton/ha, natomiast najniższe średnie plony, spowodowane suszą, uzyskali rolnicy w woj. kujawsko-pomorskim - 55 ton/ha.
Miniona kampania trwała 163 dni, a wszystkie zakłady wyprodukowały łącznie 2046 tys. ton cukru (o 641 tys. ton więcej niż wynosiła kwota cukrowa i o 16,2 proc. więcej niż w kampanii 2013/2014. Nadprodukcja buraków i cukru od kilku miesięcy ma poważne konsekwencje na unijnym rynku. W grudniu 2014 roku średnia cena 1 kg cukru wyniosła 1,78 zł, czyli aż o 33,5 proc. mniej niż rok wcześniej.
Koncerny produkujące cukier z polskich buraków mają problemy z jego eksportem poza granice Unii Europejskiej. To m. in. dlatego ceny skupu buraków pozakwotowych zostały po zakończeniu kompanii obniżone. Cukrownie przeniosą także sporą część wyprodukowanego teraz cukru do produkcji kwotowej w nowym sezonie, a obecnie dokonują weryfikacji kontraktacji surowca, co będzie się wiązało ze spadkiem powierzchni upraw buraków cukrowych w tym roku. bcz
Źródło: IERiGŻ
Fot. Sierszeńska