Nowy rekord Polski w plonie korzeni buraków cukrowych padł w gospodarstwie rolnym Państwa Justyny i Przemysława Galas z siedzibą w Łagwach (woj. wielkopolskie), będących uczestnikami programu "Idę po rekord" prowadzonego przez Grupę Chemirol. W asyście sędziego z Biura Rekordów wynik ten został ustanowiony 28 października 2023 roku. Warto wspomnieć, że Państwo Galas mają już na swoim koncie inne sukcesy. Zostali m. in. w tym roku laureatami konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2022.
Pobito rekord plonu buraków z 2022 roku
Plon, jaki osiągnęło gospodarstwo w Łagwach wynosi 137,25 t/ha w przeliczeniu na polaryzację 16%. W jaki sposób zostało to zmierzone? Wykopane korzenie buraków były transportowane do zakładu Nordzucker Polska SA w Opalenicy, gdzie następowało ważenie i pomiar zawartości cukru. Plon netto II buraka cukrowego (po oczyszczeniu), dostarczonego do cukrowni w dniu 28.10.2023 r, to 140,27 t/ha, przy polaryzacji 15,7%.
Trudny sezon wegetacyjny, wysoki plon buraków
Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy programu "Idę po rekord" podkreślają, że tegoroczne warunki do uprawy buraka cukrowego były wymagające. Marzec obfitował w opady deszczu oraz niskie temperatury, co przyczyniło się do późniejszych zasiewów - w niektórych regionach wypadły one dopiero pod koniec kwietnia. Zdarzały się także przesiewy buraków w maju.
– Uprawa buraków jest naszą rodzinną tradycją. Uprawiał je mój dziadek, ojciec, a teraz ja. Burak cukrowy to bardzo wymagająca roślina, która wymaga odpowiednio przygotowanego stanowiska i nowoczesnych metod agrotechnicznych począwszy od uprawy gleby, po nawożenie i ochronę. Gospodarstwo cały czas się rozwija, aktualnie uprawiam 250 ha, gdzie buraki cukrowe w tym roku były na powierzchni 40 ha, a w przyszłym planuję 60 ha. Pozostałe uprawy to pszenica 70 ha, ziemniaki 60 ha oraz warzywa: cebula, marchew, por i burak ćwikłowy. Zawsze staram się być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami, dzięki którym mogę poprawić wydajność i jakość moich plonów. Dlatego zdecydowałem się na skorzystanie z usług doradczych, które oferuje firma Chemirol w ramach programu „Idę po Rekord”. Cieszę się z ustanowienia nowego rekordu zwłaszcza w tym wymagającym sezonie - mówi Przemysław Galas.
– Tegoroczne warunki uprawy buraka cukrowego były bardzo wymagające dla wielu plantatorów. Najpierw zimna i mokra wiosna często uniemożliwiały terminowy siew. W kraju wielu rolników borykało się z problemami wodnymi; zaskorupiająca się gleba oraz wiosenne przymrozki negatywnie wpływały na początkowy rozwój młodych roślin. Później duża presja ze strony patogenów wymagała szczególnej uwagi, tym bardziej jestem bardzo zadowolony z osiągnięcia Pana Przemysława Galasa, który poprawił dotychczasowy rekord plonowania buraków cukrowych w Polsce. To niezwykły sukces, który świadczy o wysokim poziomie wiedzy i umiejętności rolnika, a także o skuteczności naszej dotychczasowej współpracy w ramach programu „Idę po Rekord” – dodaje Piotr Smolarek z firmy Chemirol.
Czym jest program "Idę po rekord?"
Jak informuje Chemirol, program doradczy „Idę po Rekord” istnieje już ponad 2 lata i w swoich założeniach ma on umożliwiać rolnikom dostęp do autorskich metod maksymalizacji produkcji rolnej. Program jest przygotowany dla upraw: rzepaku, pszenicy, kukurydzy i buraka cukrowego. Może do niego zapisać się każdy rolnik i na bieżąco otrzymywać autorskie recepty, umożliwiające optymalizacje produkcji rolnej. Zapisy odbywają się za pośrednictwem strony www.ideporekord.pl
oprac. bcz na podst. Chemirol