Z punktu widzenia zachwaszczenia plantacji groźniejsze są burakochwasty. Ich źródłem jest materiał siewny. Wyprodukowane przez burakochwasty nasiona są źródłem zachwaszczenia w kolejnych latach. Wtedy niepożądane rośliny rosną w międzyrzędziach buraków, jeśli te są zasiane na polu. Burakochwasty wyrastające z materiału siewnego zawsze będą rosły w rzędzie. Na plantacji występują pojedynczo i nie tworzą skupisk. Inaczej w przypadku, gdy nasiona się osypią. Wtedy burakochwastów jest dużo i tworzą zagęszczenia placowe lub podłużne. Mają one rozgałęziony pęd i przeważnie czerwone przebarwienie w kątach liści.
Pośpiech tworzy pojedynczy, gruby i nierozgałęziony pęd, który nie przebarwia się na czerwono i zawsze rośnie w rzędzie. Rzadko rośliny te wytwarzają dojrzałe nasiona w przeciwieństwie do burakochwastów, które produkują nawet kilkanaście tys. nasion osypujących się w lipcu i sierpniu, i mogących kiełkować przez kilka lat.
Najskuteczniejszą i zarazem jedyną metodą przeciwdziałania zachwaszczeniu burakochwastami jest ich ręczne usuwanie. Rośliny należy bezwzględnie wynieść poza obszar pola. Rośliny te można zwalczać chemicznie w innych uprawach, np. zbożach przy pomocy sulfonylomoczników lub regulatorów wzrostu, jak 2,4-D.
Więcej o burakochwastach i pośpiechach w "top agrar Polska" 3/2015, str. 146.
jd
fot. Smorawski