StoryEditor

Prosto z pola: Chwościk nie tylko "zjada" cukier

Pytanie Czytelnika: Czy chwościk burakowy zwiększa też straty w korzeniach?
04.09.2023., 11:09h
Ekspansja tej choroby jest także w tym sezonie bardzo duża, a patogen uważany jest za najszkodliwszy w uprawach buraka cukrowego. Uszkadzane i zasychające liście są w miarę możliwości sukcesywnie odbudowywane przez rośliny przez wykształcanie nowych, co skutkuje nienaturalnym przyrostem tzw. główki korzenia, która ma wówczas kształt wyciągniętego stożka.


Zobacz także: Opłacalność uprawy buraka cukrowego. Czy w tym roku też zyskamy?


W trakcie zbioru element ten jest usuwany przez noże ogławiaczy kombajnu, a większa utracona masa oznacza wyższe straty w plonie korzeni. Zwiększa także odsłoniętą część korzenia, przez którą mogą łatwiej przenikać do jego wnętrza grzyby chorobotwórcze oraz następuje szybszy ubytek wody, powodując przyspieszone więdnięcie i obniżenie ich wagi.
Nie jest to część zawierająca dużo cukru, ale do jego wykształcenia i rozwoju kolejnych liści rośliny zużyły ten związek, wodę i inne składniki pokarmowe oraz dużo energii, obniżając potencjał produkcyjny całej plantacji. Obejmuje on technologiczną wydajność cukru z hektara, a w ujęciu przetwórcy – z jednostki przerobionej masy korzeni, co odbije się na polaryzac...
Pozostało 13% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 05:35