StoryEditor

Protesty plantatorów buraków cukrowych w Opalenicy, Chełmży i we Wrocławiu

Jak zapowiedzieli, tak zrobili. Plantatorzy buraków cukrowych, dostarczający surowiec do cukrowni należących do koncernów Südzucker Polska i Nordzucker Polska, zorganizowali dziś w samo południe protesty pod siedzibami obu koncernów. Rolnicy chcą przede wszystkim wyższych stawek za buraki cukrowe w kampanii 2022/2023.
24.01.2022., 12:01h

Plantatorzy z południa Polski spotkali się o godz. 12.00 przed siedzibą Südzucker Polska we Wrocławiu (ul. Muchoborska 6). Do władz koncernu mają kilka postulatów:

  • podwyższenie cen kontraktowanych i nadwyżkowych buraków cukrowych – do poziomu minimum 35 Euro/t;
  • gwarantowanie ceny skupu buraków (zapewnienie minimalnego przychodu);
  • przejrzyste umowy kontraktacji;
  • wyższe premie za wczesne i późne dostawy;
  • szybsze rozliczenie i wypłata należności z tytułu dostarczonych buraków;
  • koszty logistyki ponoszone przez producenta cukru.


Do protestujących dotarł Krzysztof Nykiel, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. Jak powiedział do zgromadzonych rolników, przyjechał wesprzeć protest we Wrocławiu, ponieważ koncern Südzucker Polska oferuje obecnie najniższe stawki za kontraktacje buraków cukrowych.



Uczestnicy protestu złożyli na ręce przedstawicieli koncernu petycje ze swoimi postulatami.



Po zakończeniu protest Zarząd koncernu przysłał informację, w której zapewnia, że wszystkie postulaty plantatorów zostaną dokładnie przeanalizowane, a żadne z zadanych pytań nie pozostaną bez wyjaśnień i odpowiedzi. Pełn atreść informacji znajduje się TUTAJ.

Protest w Opalenicy



W tym samym czasie odbyły się także protesty pod siedzibą Nordzucker Polska w Opalenicy oraz pod zakładem produkcyjnym w Chełmży. W Opalenicy najpierw organizatorzy przed biurem Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Opalenicy zwołali konferencję prasową dla mediów, a potem wraz z całą grupą przybyłych plantatorów przeszli pod siedzibę Nordzucker Polska, gdzie na ręce Prezesa Zarządu Marcina Lechowskiego złożyli swoje postulaty na piśmie.



 - Sytuacja na rynkach rolnych jest bardzo dynamiczna. Widzimy drastyczny wzrost kosztów produkcji. Jednocześnie trzeba uczciwie powiedzieć, że ceny pozostałych produktów rolnych też wzrosły jak nap. rzepaku o 35-40%. Dlatego uważamy, że cena buraków cukrowych jest niewystraczająca i dlatego wnosimy do Zarządu Nordzucker Polska -po licznych konsultacjach - aby te ceny były znacznie wyższe, dorównujące do innych koncernów, innych producentów cukru. Nasze oczekiwania są na poziomie 35 Euro za 1 tonę buraków cukrowych kontraktowych - mówił podczas spotkania plantatorów Sylwester Kamyszek ze Związku Plantatorów Buraka Cukrowego przy Zakładzie Produkcyjnym w Opalenicy. Jak dodał, ze strony Zarządu Nordzucker Polska jest wola prowadzenia rozmów.



Plantatorzy domagają się m. in:

  • znacznego podwyższenia cen kontraktowanych i nadwyżkowych buraków cukrowych - do poziomu 35 Euro/t - porównywalnego z cenami innych producentów,
  • przejrzystej umowy kontraktacji, szczególnie w zakresie sposobu i terminu wyboru wariantu cenowego,
  • wyższych premii za wczesne i późne dostawy, które w rzeczywistym stopniu pokrywają straty ponoszone przez plantatorów.
Szczegółowa relacja już wkrótce.

Fot. Czubiński, Bernat
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 17:15