StoryEditor

Prywatyzacja Krajowej Spółki Cukrowej

Plantatorzy buraków cukrowych upominają się o prywatyzację Krajowej Spółki Cukrowej. Ale o pomyśle bez entuzjazmu wypowiadają się zarówno pracownicy cukrowni, jak i samo ministerstwo rolnictwa.
04.07.2018., 11:07h
Tryb prywatyzacji „Polskiego Cukru” został jednoznacznie określony w ustawie z 
1994 r. oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z 2004 r. W obu dokumentach to plantatorzy buraków cukrowych, powiązani ze spółką umowami kontraktacyjnymi, są wskazani jako osoby uprawnione do nabycia akcji od Skarbu Państwa. Ale mimo kilku prób prywatyzacji proces ten nigdy nie doszedł do skutku.

Chcemy kupić akcje

Ale plantatorzy buraków cukrowych wciąż się upominają o sprzedaż akcji. Chcą doprowadzić do modelu niemieckiego, gdzie rolnicy są właścicielami cukrowni i czerpią zyski również ze sprzedaży cukru. Oddanie „Polskiego Cukru” w ręce plantatorów ma także zapobiec sytuacji, w której dywidenda trafia do budżetu państwa.

– Pisaliśmy wiele pism na ten temat i będziemy pisać kolejne o to, żeby tą firmę sprywatyzować. Żebyśmy my plantatorzy i pracownicy mogli tą firmę przejąć, żeby była większa pewność uprawy buraka cukrowego. Jak się ma coś swojego to się o to bardziej dba – mówił podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa Krzysztof Nykiel, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

Niespodziewane wątpliwości...

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 04:22