StoryEditor

Przędziorki nie mogą spać bezpiecznie

W ostatnich latach coraz większym problemem stają się przędziorki. Wiedzą o tym szczególnie plantatorzy buraka cukrowego, ale także zaczynają o tym przekonywać się producenci soi.
13.05.2020., 13:05h

Buraki cukrowe czy soję atakuje wielożerny przędziorek chmielowiec. Jest to niezwykle mały pajęczak i tak naprawdę gołym okiem możemy zaobserwować tylko żółte kropeczki. Dopiero pod lupą widać, że te „kropeczki” poruszają się na 4 parach nóg. Przędziorek chmielowiec jest dobrze znany producentom buraków cukrowych, ale pojawia się także na soi czy też na wielu gatunkach warzyw. Żywi się on sokami roślin, które wysysa z liści. Zazwyczaj z powodu jego małych rozmiarów te szkody są niewielkie, ale w ostatnich latach występując w dużym nasileniu, powoduje konieczność jego zwalczania.


Mały gość na liściach

Pamiętajmy, że przędziorki pojawiają się na uprawach zwłaszcza od brzegu pola, a ich charakterystycznym objawem jest występowanie na dolnej stronie liści ciemno-szarego nalotu utworzonego z delikatnych nitek, tzw. oprzędu. Pierwsze uszkodzenia blaszki liściowej mają postać małych, jasnych plam, które z czasem powiększają się, powodują deformację liści i stopniowo zasychają.

Do jego zwalczania chemicznego od 2018 r. można zastosować w buraku cukrowym jeden preparat – Ortus 05 SC. To środek o działaniu kontaktowym i żołądkowym i zalecany jest w dawce 1,5–1,8 l/ha. Zwalcza ruchome stadia szkodnika i działa do 7 tygodni. Produkt ten znany i stosowany popularnie do eliminacji roztoczy w uprawach sadowniczych i ogrodniczych w 2018 r. uzyskał rozszerzenie rejestracji o zwalczanie przędziorka chmielowca właśnie w buraku cukrowym.

– Aktualnie Ortus 05 SC uzyskał przedłużenie ważności zezwolenia do 30.04.2022 r. Równocześnie wydłużony został okres ważności stosowania środka i wynosi on aktualnie 3 lata i 9 miesięcy. W przyszłości planujemy ubiegać się o kolejne przedłużenie tego okresu – podkreśla Urszula Filipecka, dyrektor marketingu w firmie Sumi Agro Poland. Ortus 05 S.C. cieszy się od lat zaufaniem sadowników i warzywników. Dal przypomnienia, środek działa dwutorowo – kontaktowo oraz żołądkowo, a jego oddziaływanie utrzymuje się długo po wykonaniu zabiegu. Na chwilę obecną jedyny na rynku akarycyd zarejestrowany do zwalczania przędziorka chmielowca w uprawie buraka cukrowego – dodaje Urszula Filipecka.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 05:21