
Forum Branży Cukrowniczej to wydarzenie organizowane przez Związek Producentów Cukru w Polsce. Gromadzi ono przedstawicieli największych producentów, ekspertów oraz plantatorów buraka cukrowego.
Rekordowa kampania cukrownicza 2024/2025
Wyniki produkcji curku w Polsce, podczas ostatniej kampanii cukrowniczej były rekordowe.
- Łączna produkcja wyniosła 2 577 822 ton, co stanowi absolutny rekord w historii krajowego przemysłu cukrowniczego.
- Skup buraków cukrowych osiągnął poziom 18 430 271 ton,
- a średnie plony z hektara wzrosły o 5% w porównaniu do poprzedniego sezonu, osiągając 67,19 ton.
- Średnia długość kampanii we wszystkich zakładach wyniosła 135 dni, co świadczy o wysokiej efektywności procesów produkcyjnych.
Zobacz także:Rekordowy areał buraków i produkcja cukru w Polsce. Jakie perspektywy dla branży? Relacja z Forum Branży Cukrowniczej
Mimo tak imponujących wyników, na sektor czeka jeszcze wiele wyzwań, aby utrzymać konkurencjność na rynku europejskim.
Średnia polaryzacja buraków wyniosła około 16%, co jest wartością względnie niską, a plony mimo że wyższe niż rok wcześniej, to i tak są niższe od tych osiąganych w innych krajach UE.
- Rekordowe wyniki polskiej kampanii cukrowniczej pokazują, że sektor działa sprawnie i efektywnie, jednak nie możemy poprzestać na dotychczasowych sukcesach. Aby utrzymać konkurencyjność polskiego cukru na unijnym rynku, konieczna jest dalsza optymalizacja procesów technologicznych, poprawa jakości surowca oraz zwiększenie efektywności upraw. Kluczowe znaczenie ma także modernizacja systemów zarządzania produkcją oraz wdrażanie nowoczesnych, precyzyjnych narzędzi rolniczych, które pozwolą zwiększyć plony i poprawić opłacalność całej branży – stwierdził Michał Gawryszczak, dyrektor biura Związku Producentów Cukru w Polsce.
Wdrażanie inteligentnych technologii rolniczych powinno być jednym z kluczowych kierunków.
Przyszłość rolnictwa to sztuczna inteligencja i automatyzacja
Tak jak każdy sektor, również sektor cukrowniczy wymaga nowoczesnych narzędzi. Jak podają prognozy AI w rolnictwie wzrośnie z 1,7 miliarda dolarów w 2023 roku do nawet 4,7 miliardów w roku 2028.
- Sztuczna inteligencja i cyfryzacja to przyszłość rolnictwa. Inteligentne systemy analizujące dane o glebie i pogodzie mogą nie tylko zwiększyć plony, ale także pomóc rolnikom w redukcji kosztów oraz bardziej efektywnym zarządzaniu uprawami – mówił prof. UŁ dr hab. Artur Modliński, kierownik Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją.
Wpływ zmian legislacyjnych
Podczas tegorocznego Forum analizowano również kluczowe zmiany legislacyjne, które mogą wpłynąć na przyszłość sektora.
- Wprowadzenie gwarantowanych cen dla biogazu rolniczego i innego niż rolniczy to kluczowy krok w zwiększaniu konkurencyjności biometanu. Stabilność finansowa wynikająca z tych regulacji przyciągnie inwestorów i pozwoli lepiej wykorzystać potencjał surowcowy w Polsce. Stawki na poziomie 545 PLN/MWh dla biogazu rolniczego oraz 538 PLN/MWh dla biogazu innego niż rolniczy zwiększą przewidywalność inwestycji, wspierając rozwój rynku biogazu jako alternatywnego źródła energii dla sektora cukrowniczego – zaznaczył Michał Tarka, założyciel, Dyrektor Generalny i Członek Zarządu Polskiej Organizacji Biometanu.
Nowe mechanizmy wsparcia dla biometanu mogą znacząco wpłynąć na branżę cukrowniczą, przyspieszając rozwój rynku biogazu i zapewniając tańsze, stabilne źródło energii.
Istotne było także omówienie nowelizacji systemu kaucyjnego, który wejść w życie ma już w tym roku. Nowe przepisy mają rozszerzyć odpowiedzialność producentów za recykling opakowań, co wpłynie na reorganizację łańcucha dostaw i wzrost kosztów operacyjnych.
- Zmiany, takie jak system kaucyjny i rozszerzona odpowiedzialność producentów, będą miały istotny wpływ na branżę spożywczą. Dostosowanie opakowań do nowych wymogów wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale jednocześnie może poprawić wizerunek firm w oczach konsumentów, którzy coraz bardziej cenią zrównoważony rozwój – dodał Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności.
Podczas Forum Branży Cukrowniczej eksperci wskazali na potrzebę eliminacji barier zarówno prawnych, jak i technicznych. Chodzi o dostosowanie wymogów sieci gazowych oraz uproszczenie procedur administracyjnych.