StoryEditor

Rynek cukru w kryzysie, ale będzie lepiej

Trudna sytuacja na rynku cukru w Unii Europejskiej oraz susza na plantacjach buraków cukrowych zdominowała dyskusję, które toczyli producenci buraków i cukru oraz eksperci z branży agro podczas kolejne edycji Dnia Buraka Cukrowego Nordzucker Polska w Trzciance k. Opalenicy.
22.06.2018., 08:06h
Na polach należących do miejscowego Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego przybyli rolnicy odstawiający swój surowiec do dwóch zakładów produkcyjnych: w Chełmży i Opalenicy. Dzień Buraka Cukrowego odbywa się co roku na przemian w jednym z tych dwóch rejonów plantatorskich.

Podczas powitania wszystkich uczestników tej imprezy polowej Prezes Zarządu Nordzucker Polska Jarosław Kamieniarz mówił o trudnej sytuacji na rynku cukru.

– Wiedzieliśmy wszyscy, że po uwolnieniu rynku cukru sytuacja na nim będzie trudna, ale nie spodziewaliśmy się, że ceny cukru spadną do tak niskiego poziomu, czyli do ok. 334 euro/t – mówił prezes Kamieniarz. – Na pocieszenie mogę Państwu powiedzieć, że gorzej już chyba nie będzie, może być tylko lepiej. Musimy przetrzymać ten trudny czas a sytuacja na pewno się unormuje – dodał.

Ale zdaniem Jarosława Kamieniarza to nie jedyne problemy, z którymi trzeba się zmierzyć. Komisja Europejska zastanawia się nad wycofaniem z rynku dwóch kluczowych dla ochrony herbicydowej buraków cukrowych substancji aktywnych. Jeżeli tak się stanie, to trzeba będzie wspomagać się mechanicznym usuwaniem chwastów z plantacji. Dlatego też taki sprzęt do pielenia został pokazany podczas tej imprezy.

Z kolei obecny na Dniu Boraka Cukrowego Krzysztof Nykiel, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego mówił o problemach z ochroną tych upraw przed szkodnikami.

– Mamy nadzieję, że nowy minister rolnictwa pochyli się nad problemem zapraw neonikotynoidowych w nasionach buraków cukrowych i pozwoli na ich stosowanie. To tym bardziej istotne, że stoimy w obliczu inwazji szarka komośnika. Ten szkodnik w tym roku plądrował plantacje na wschodzie kraju, ale za 2-3 lata dotrze także do Wielkopolski i na Kujawy i trzeba się przygotować do walki z nim – mówił Krzysztof Nykiel.

Jednak zarówno Jarosław Kamieniarz, jak i Krzysztof Nykiel mówili o suszy, która panuje na plantacjach buraków cukrowych. Obaj jednak zgodnie uspokajali, że dla tych upraw jest jeszcze nadzieja, ponieważ jeżeli opady deszczu się pojawią w najbliższych dniach lub tygodniach, to opóźnienia w wegetacji da się jeszcze nadrobić.

Wg szacunków prezesa KZPBC ok. 300 ha buraków cukrowych w kraju zostało zlikwidowanych w wyniku niekorzystnych warunków pogodowych panujących wiosną (zaskorupienie gleby lub susza po zasiewach) oraz z uwagi na naloty szarka komośnika. Areał uprawy buraków cukrowych w tym roku jest zbliżony do tego z 2017 roku.

Tradycyjnie podczas tej imprezy plantatorzy mogli na kilkudziesięciohektarowej plantacji porównać różne odmiany buraków cukrowych, różne programy ochrony herbicydowej oraz nawożenia dolistnego. Po zwiedzaniu poletek na uczestników Dnia Buraka Cukrowego czekał poczęstunek.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 13:17