StoryEditor

Są środki do zwalczania skośnika buraczaka

Na plantacjach buraka cukrowego pojawił się dotychczas mniej znany szkodnik – skośnik buraczak. Do niedawna nie było żadnego zarejestrowanego insektycydu przeciwko temu agrofagowi. Obecnie są dwa, z czasową zgodą MRiRW.
28.06.2023., 16:06h
Na wniosek KZPBC ministerstwo rolnictwa rozszerzyło czasową rejestrację środka Coragen 200 S.C., którego s.cz. jest chlorantraniliprol, o stosowanie przeciwko skośnikowi na plantacji buraka cukrowego. W tym sezonie insektycyd można stosować od 15 czerwca do 15 września, tj. od fazy początku zakrywania międzyrzędzi do dojrzałości technologicznej korzenia (BBCH 31–49). Zaleca się jego łączne użycie z adiuwantem EntoMaxx pHPremium.
26.06.2023 r., także na wniosek KZPBC, ministerstwo dopuściło do czasowego (od 27.06 do 15.09) użycia kolejny, insektycyd – Inazuma 130 WG, zawierający jako s.cz. acetamipryd i lambda-cyhalotrynę. Środek należy stosować od początku zakrywania międzyrzędzi do fazy, gdy korzeń buraka osiąga wielkość zbiorczą (BBCH 31–49).
Karencja obu insektycydów wynosi 28 dni.
Groźny szkodnik
Skośnik buraczak to niewielki, szaro-marmurkowy motyl. Składa jaja w dolnej części roślin, a wylęgłe larwy żerują w ogonkach liściowych, hamując rozwój młodych, a w późniejszych fazach rozwoju uprawy uszkadzają główkę buraków. Przez uszkodzone tkanki do buraków wnikają patogeny, które obniżają jakość korzeni ich zdolność do przechowywania.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. listopad 2024 11:13