Jakie nasiona buraka wybrać do siewu?
Zdecydowana większość plantatorów buraka cukrowego zamawia nasiona u producentów cukru, z którymi ma podpisane kontrakty na dostawy buraków. Udział rolników, którzy kupują materiał siewny na własną rękę, jest bardzo mały. Zakup przez cukrownie jest gwarantem ich jakości i możliwości złożenia reklamacji. Jak podaje koncern Pfeifer & Langen zakup nasion od cukrowni to jakość, która jest sprawdzona przez laboratoria, a to przełoży się na plon końcowy i co za tym idzie większy dochód z hektara.
Koncern Pfeifer & Langen rozpoczał pierwsze dostawy nasion
W pierwszym tygodniu lutego koncern Pfeifer & Langen rozpoczął pierwsze dostawy zamówionych przez rolników nasion.
- Począwszy od tego sezonu Pfeifer & Langen Polska poszerzył sposób nabycia materiału siewnego o możliwość zakupu nasion przez plantatorów bezpośrednio u producentów nasion lub podmiotów zajmujących się profesjonalną sprzedażą nasion buraków cukrowych. Dotychczasową metodę - zakup nasion u producenta cukru - wybrało ponad 95 proc. Gospodarstw – czytamy w informacji prasowej.
Jeżeli gospodarstwo ma zamiar zaopatrzyć się w nasiona bezpośrednio u producenta nasion, konieczne jest przedłożenie w cukrowni dokumentacji, która potwierdzi jakość zakupionych nasion, możliwość zastosowania ich w Polsce, a także przedstawić zaświadczenie, które potwierdzi, że w czasie produkcji nasion nie zostały wykorzystane techniki GMO.
Nawożenie buraków cukrowych i jego wpływ na niższe koszty
Jak co roku firma Pfeifer & Langen organizuje cykl spotkań z plantatorami, aby omówić miniony sezon i ustalić co można zrobić lepiej w nowym. W tym sezonie wiodącym tematem będzie uprawa buraków cukrowych zgodna z dobrymi praktykami rolniczymi, która uwzględni dobry płodozmian i właściwe nawożenie plantacji.
- Na spotkaniach z plantatorami wiodącym tematem będzie uprawa buraków cukrowych zgodna z dobrymi praktykami rolniczymi - uwzględniająca płodozmian i właściwe nawożenie. Doradcy prowadzący spotkania będą zwracać uwagę zwłaszcza na to, aby nawożenie azotowe było stosowane w dawkach optymalnych, ponieważ ma to bardzo duży wpływ na osiągnięcie wysokiej zawartości cukru w burakach. Pfeifer & Langen stawia do dyspozycji swoim plantatorom programy doradcze, dzięki którym mogą określić optymalną dawkę nawozu azotowego oraz termin jego zastosowania. Wieloletnie doświadczenia wskazują, że nawożenie na poziomie optymalnym prowadzi do ograniczenia kosztów uprawy i osiągnięcia wyższych plonów o dobrej jakości. Dobra jakość buraków dostarczanych do Pfeifer & Langen Polska jest premiowana warto więc korzystać z wspomnianych wyżej programów doradczych – czytamy dalej w informacji.
Omówione zostaną również problemy związane zarówno z chorobami i szkodnikami w uprawie buraka cukrowego, jak i możliwości efektywnego ich zwalczania.
Pfeifer & Langen zademonstruje podczas szkolenia nowe technologie w zakresie ochrony przed chwastami – mechaniczne zwalczanie w połączeniu z wykorzystaniem mniejszej ilości herbicydów, a także zostaną zaprezentowane autonomiczne maszyny wykorzystujące różne metody zwalczania chwastów.
Celem jest zwiększenie produkcji oraz eksportu cukru do krajów Europy Zachodniej.
Zimowe szkolenie online dla plantatorów Nordzucker Polska
Z kolei zimowe szkolenie dla swoich plantatorów ma za sobą koncern Nordzucker Polska. Odbyło się ono w trybie online w piątek 23 lutego br. Podczas szkolenie rolnicy mogli sie zapoznać m. in. z aktualnymi zaleceniami w zakresie zwalczania chwastów w burakach cukrowych, informacjami dotyczacymi wpływu jakości burakó cukrowych na plon cukru oraz poznac czynniki wpływające na jakość pozbiorową korzeni buraka cukrowego.
Bernat Patrycja
Na podst. inf. pras Pfeifer & Langen
Fot: Sierszeńska