StoryEditor

Śnieg i przymrozki nie tylko w górach

Wczoraj w Wielkopolsce spadł śnieg. Razem z przymrozkami stanowi to przeszkodę w wykonywaniu zabiegów ochrony roślin.
26.04.2016., 09:04h

Jak poinformował nas nasz Czytelnik wczoraj przez cały dzień aż do późnego popołudnia w okolicach Pniew w Zachodniej Wielkopolsce kilka razy padał śnieg. Przymrozki poranne utrzymujące się od paru dni sięgają –2oC. To sprawia, że nie można wykonywać zabiegów w uprawach.

– Akurat chciałem wykonywać zabieg przeciwgrzybowy w pszenicy ozimej, ale będę musiał to odłożyć na koniec tygodnia – mówi rolnik. Wtedy też przewidywane jest ocieplenie.
Niepokojący jest fakt, że trwa faza kwitnienia rzepaku, który w tym momencie jest bardzo wrażliwy na spadki temperatur. W tej fazie przymrozek może spowodować, że rzepak odrzuci najmłodsze, najdelikatniejsze pąki kwiatowe. W rezultacie pozostaną po nich tylko szypułki kwiatowe. Takie szkody może wyrządzić przymrozek –3oC. Dodatkowo w takich warunkach mogą pękać łodygi rzepaku będące drogą wejścia patogenów grzybowych do wnętrza rośliny.

Z powodu niskich temperatur cierpią wschodzące właśnie buraki cukrowe. Siewki są w stanie wytrzymać mróz do –3oC i najlepiej, jeśli jest on jednorazowy. W przeciwnym razie może przerzedzić wschody. W skrajnym przypadku plantacja będzie się kwalifikowała do przesiewu.
Rośliny po ustąpieniu przymrozków można podratować biostymulatorami. Pamiętać jednak warto, że cokolwiek zastosujemy rośliny muszą wchłonąć. Trzeba zatem odczekać 1–2 dni z wyższą temperaturą, aby wyszły one z fazy tzw. zera fizjologicznego, w której nie metabolizują i nie pobierają żadnych składników zarówno z gleby, jak i przez liście.

W takiej sytuacji pogodowej można też doszukać się plusów. Niska temperatura nie sprzyja wylotowi szkodników, w szczególności groźnego właśnie na tym etapie rozwoju słodyszka. Jednak wraz ze wzrostem temperatury koniecznie trzeba monitorować pola, bo jego wylot może być masowy.

jd, fot. Walerowska

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 07:55