StoryEditor

Sposób na nawożenie azotem buraków. Jak zwiększyć produkcję cukru?

Efektywna gospodarka azotem w burakach cukrowych oznacza wysoką produkcję cukru. Celem stosowania azotu jest zdynamizowanie początkowego wzrostu rośliny, aby w jak najkrótszym czasie wytworzyła dużą powierzchnię liści.
prof. Witold Grzebisz
UP w Poznaniu
20.04.2024., 11:00h

Oznacza, to, że krytycznym okresem wegetacji buraka, kluczowym dla plonu cukru, jest początkowy okres wegetacji. Podstawowym warunkiem szybkiego wzrostu liści jest sprawne pobieranie azotu nieorganicznego (mineralnego: Nmin, azotanowego N-NO3 i amonowego N-NH4). Sprawność tego procesu zależy od kilku grup czynników. Pierwszym jest woda, która transportuje N-NO3 w roztworze glebowym do korzeni (tzw. korzenie właściwe, a nie korzeń spichrzowy). Drugim jest sam azot, ściślej zawartość i forma chemiczna składnika w roztworze glebowym. Trzecią grupę stanowią wszystkie te czynniki glebowe, które warunkują dynamikę:

  • wzrostu korzeni właściwych buraka;
  • pobierania jonów Nmin z gleby.

Obie te grupy czynników, aby roślina sprawnie pobierała azot z gleby, muszą znajdować się w stanie optymalnym, dobrym, nie w luksusowym. Plantator buraka powinien dysponować danymi o stanie żyzności i zasobach składników pokarmowych w glebie dla całej strefy ukorzenienia rośliny.

Zobacz także: Szkodniki buraka cukrowego – czym pryskać na mszyce, śmietkę i szarka?

Na bardzo dobrych stanowiskach (czarnoziem, czarne ziemie) miąższość gleby przerośniętej korzeniami buraka sięga do 150 cm (a nawet głębiej). W standardowych warunkach produkcji w Polsce miąższość tej warstwy wynosi ok. 90 cm. Niestety, pomiary agrochemiczne prowadzone są tylko warstwy 0–20 cm (standardowa głębokość badania podstawowych cech agrochemicznych gleby wg metodyki okręgowych stacji chemiczno-rolniczych). Jednakże nawet dla tak skąpego zakresu informacji można określić zakresy optymalne dla podstawowych komponentów żyzności gleby (tab. 1.).

image
FOTO: tap

Niezbędny potas w nawożeniu buraka

Pierwszym etapem opracowania nawożenia buraków cukrowych azotem jest określenie potencjału plonowania roślin na danym stanowisku. Potencjalny plon wynika ze stanu żyzności gleby i warunków klimatycznych panujących w danym w regionie. Żyzność gleby określa kategoria agronomiczna i zawartość próchnicy. Te dwie cechy w danych warunkach klimatycznych, warunkując ilość zakumulowanej wody i zasobność w podstawowe składniki, głównie w potas, decydują o efektywności azotu (glebowego i z nawozów). Dlatego odpowiednim stanowiskiem dla buraka są gleby średnie, a gleby lekkie tylko po warunkiem, że w podłożu znajduje się utwór gliniasty. To właśnie potas jest tym składnikiem, który określa:

  • sprawność pobierania jonów azotanowych (NO3) i wpływa na tempo wzrostu powierzchni asymilacyjnej liści;
  • szybkość wzrostu korzeni właściwych;
  • sprawność transportu asymilatów z liści do korzenia spichrzowego.

Podstawową formą azotu nieorganicznego w glebie, określającą szybkość wzrostu liści jest N-NO3. Jej sprawne pobieranie z roztworu glebowego warunkują potas, fosfor i magnez. Stosunek zakumulowanego N do K w okresie maksymalnego wzrostu buraka, który przypada na przełom lipca i sierpnia, kształtuje się jak 1: 1,5 (1,7). Taka relacja między składnikami jest możliwa, gdy burak jest uprawiany na stanowisku naturalnie zasobnym w potas. Powoduje wyczerpanie zasobów Nmin w glebie podczas wegetacji na tyle głębokie, że od początku sierpnia masa liści ulega stabilizacji, co jest warunkiem dużego plonu korzeni (rys. 1.). Zadaniem azotu uruchamianego z gleby jest powstrzymanie nadmiernego spadku masy liści, których aktywność fotosyntetyczna decyduje o akumulacji cukru. Potas jest odpowiedzialny za ten proces.

image
Rys. 1. Dynamika akumulacji azotu w liściach buraka cukrowego
FOTO:
Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
prof. Witold Grzebisz<br/>UP w Poznaniuprof. Witold Grzebisz
UP w Poznaniu
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 23:59