StoryEditor

Szarek komośnik jak szarańcza

Coraz liczniejsza grupa plantatorów buraka cukrowego, nie tylko z południowo-wschodniej części kraju, musi liczyć się ze zwalczaniem wyjątkowo groźnego i żarłocznego szkodnika – szarka komośnika.
28.05.2021., 15:05h
Szarek komośnik to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. Może w ciągu kilku dni całkowicie niszczyć uprawę buraka. Żarłoczne chrząszcze są szczególnie niebezpieczne w fazie wschodów, gdy siewki buraka są w stadium liścieni i pierwszych 2–3 par liści.
Szkodnik wybudza się, gdy temperatura gleby wynosi ok. 8°C, co zbiega się z siewem i wschodami buraków cukrowych. Po wyjściu na powierzchnię jego rozprzestrzenianiu (lotom chrząszczy) sprzyja temperatura powietrza powyżej 20°C.
Szkodnik zimuje na różnej głębokości, zatem opuszczanie zimowisk i migracja na pola buraczane trwa kilka tygodni, więc i zagrożenie roślin jest wydłużone.

W ostatnich sezonach szarek komośnik rozprzestrzenia się na coraz większe rejony kraju. W poprzednim sezonie był notowany także w centralnej części, jak i w województwie zachodniopomorskim. Jego monitoring wskazuje ponadto na szybkie przemieszczanie się w kierunku północno-zachodnim.

Do jego zwalczania można w tym sezonie zastosować kilka preparatów,:
  • Cyperkil Max 500 EC, którego s.cz. jest cypermetryna; rejestracja małoobszarowa
  • Insektus Duo 500 EC (s.cz. – cypermetryna; rejestracja małoobszarowa)
  • Karate Zeo...
Pozostało 32% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. luty 2025 02:25