StoryEditor

Szarek komośnik - szkodnik już żeruje w burakach. Czym pryskać?

Czas i pogoda sprzyja jednym z głównych szkodników buraka cukrowego, który może doprowadzić do zniszczenia całej plantacji! Czym pryskać i jak rozpoznać szarka komośnika?

10.04.2025., 10:15h

Szarek komośnik - co o nim wiemy?

Szarek komośnik jest chrząszczem z rodziny ryjkowcowatych i może nawet w ciągu zaledwie kilku dni doprowadzić do całkowitego zniszczenia uprawy buraka cukrowego. Chrząszcze szaraka, najbardziej niebezpieczne są w czasie wschodów buraka, kiedy to siewki są w stadium liścieni i pierwszych 2-3 par liści. Chrząszcz jest średniej wielkości około 11 do 14 mm. Ciało natomiast pokryte jest łuseczkami w odcieniach szarości z czarnymi plamami, które pozbawione są łusek, tworząc postać litery V.

Kiedy atakuje szarek komośnik?

Szarek komośnik najczęściej pojawia się na plantacjach buraka cukrowego, gdy temperatura gleby wynosi ok. 8°C. Zbiega się to z siewem i wschodami buraka cukrowego. Po wyjściu na powierzchnię lotom szarka sprzyja temperatura powietrza powyżej 20°C. Taka temperatura zapowiadana jest na najbliższy weekend.

Zobacz także: Cykada trzcinowa - ogromne zagrożenie dla uprawy buraka cukrowego

Szkodnik natomiast zimuje w glebie na różnej głębokości, a opuszczenie stanowiska zimowania i migracja po polu trwać może kilka dni, co wydłuża czas zagrożenia dla roślin.

Próg szkodliwości dla tego szkodnika to 1 chrząszcz na 10 m2.

Szarek już na polach!

Na stronie Doradztwa Rolniczego Pfeifer & Langen pojawił się niepokojący komunika. Na plantacjach buraka cukrowego w powiecie Kaliskim, zaobserwowano już w tym roku pierwsze żerowanie szarka komośnika.

- Dotychczas szkodnik ten występował jedynie na rejonie plantacyjnym cukrowni Glinojeck. Bardzo prosimy o lustracje plantacji, ponieważ szkodnik może doprowadzić do całkowitego zniszczenia roślin. Zabiegi zwalczające prosimy wykonywać z dodatkiem adiuwantów dedykowanych do insektycydów w celu zwiększenia skuteczności zabiegu - zaznaczono w komunikacie.

Czym pryskać na szarka komośnika? 

W tym roku do oprysków na szarka komośnika dopuszczone są następujące substancje:

SUBSTANCJA CZYNNA OPTYMALNA TEMP. STOSOWANIA
acetamipryd  < 25°C
cypermetryna  < 18°C
deltametryna  < 20 °C
lambda-cyhalotryna  < 20 °C
tau-fluwalinat  < 20 °C

image

Buraki i kukurydzę najlepiej uprawiać pasowo? Jak to wygląda w praktyce?

Patrycja Bernat

Fot: Jacek Daleszyński

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2025 08:01