StoryEditor

Szarek komośnik zaatakował buraki!

Z południowo-wschodniej Polski docierają do nas sygnały, że uaktywnił się ponownie szarek komośnik. Ten żarłok potrafi doszczętnie zniszczyć wschodzące buraki cukrowe w ciągu nocy!
15.05.2020., 12:05h

– Najwięcej sygnałów o szkodliwej działalności szarka komośnika pochodzi na południu kraju z Lubelszczyzny z okolic Cukrowni Werbkowice, okolic Zamościa i Hrubieszowa. Tam ten szkodnik sieje spustoszenie, ale jak się okazuje nie na każdej plantacji buraka cukrowego występuje on bardzo licznie. Zapewne czynniki pogodowe – ochłodzenie i przymrozki – są czynnikiem go ograniczającym. Aczkolwiek na niektórych plantacjach wystąpił on bardzo licznie – w ciągu doby potrafiło się złapać nawet kilkadziesiąt osobników w pułapce feromonowej – donosi prof. Bereś z IOR–PIB.

Szarek komośnik pojawił się już wprawdzie wcześniej w tamtym rejonie, ale z powodu chłodów buraki wschodziły nierównomiernie i rolnicy wstrzymywali się z zabiegiem zwalczającym. Jednak po opadach deszczu i ociepleniu, buraki nadrobiły rozwój.

– Szarek kiedy jest chłodno chowa się w glebie i oczekuje na ocieplenie. Teraz to ma miejsce, co tym samym uaktywniło szarka. Są jednak także i takie plantacje, które przy poprzednim ociepleniu zostały mocno uszkodzone przez tego szkodnika, do tego stopnia, że rolnicy rozważali nawet przesianie plantacji. Pamiętajmy, że szarek komośnik jest szczególnie groźny w fazie 2–4 liści właściwych buraków  – dodaje prof. Bereś.

Pułapka feromonowa na szarka komosnika

Kiedy i czym wykonać zabieg?

Aktualnie zarejestrowane są 4 preparaty, tj. Cyperkil Max 500 EC (pyretroid), Karate Zeon 050 CS (pyretroid), Mavrik Vita 240 EW (pyretroid) i Proteus 110 OD (neonikotynoid + pyretroid). Jak widać, większość zawiera pyretroidy, co oznacza musimy zwracać uwagę na temperaturę – dla s.cz. z tej grupy optymalną temperaturą działania są zakresy poniżej 20°C powietrza. Do zwalczania należy przystąpić po jego zaobserwowaniu szkodnika na plantacji.

– Nie lekceważmy szarka komośnika. Pilnie obserwujmy codziennie plantacje, a najlepiej wykorzystać do tego celu pułapki feromonowe. Jestem pozytywnie zaskoczony, że coraz więcej rolników z nich korzysta – dodaje prof. Bereś.

Fot. Bereś, Klejdysz

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 14:58