StoryEditor

Uciążliwy ostrożeń w buraku

Ten chwast może pojawić się później niż pozostałe gatunki niszczone zabiegami od początku wegetacji buraka. Jego zwalczanie nie jest skomplikowane, ale należy pamiętać o kilku aspektach.
23.05.2018., 10:05h
Przede wszystkim warto już po zbiorze przedplonu niszczyć ten chwast. Jeśli wiadomo, że występuje on na danym polu, to najlepszym sposobem będzie zabieg glifosatem po zbiorze rośliny przedplonowej. Istotne jest, aby po zabiegu nie wykonywać żadnych uprawek przez minimum 2 tygodnie. Herbicyd powinien wniknąć jak najgłębiej w rozłogi chwastu, by ten nie mógł się rozwijać wegetatywnie. Zabiegi uprawowe mogą rozwlec chwast po całym polu i ten może być bardziej uciążliwy w następnych uprawach.

Najskuteczniejszą substancją do zwalczania ostrożenia polnego w burakach jest chlopyralid. Najlepiej stosować tą substancję w oddzielnym zabiegu, kiedy chwast ma 15–20 cm wysokości, koniecznie zanim wytworzy pąki kwiatowe. Dodatek adiuwanta poprawi skuteczność środka.

Chwast jest bardzo konkurencyjny w stosunku do wszystkich upraw. Stąd bardzo niskie jego progi szkodliwości. W przypadku okopowych sygnałem do zabiegu jest obecność 2 szt./m2 (dla zbóż próg jest jeszcze bardziej wyśrubowany – 0,5 szt/m2).

Przykładowe, zarejestrowane preparaty zawierające chlopyralid zwalczające ostrożeń polny:
Cliophar 300 SL, Faworyt 300 SL, Helion 300 SL, Hoder 300 SL, Kak-Piral 300 SL, Lontrel 300 SL, Songhai 300 SL. Środki te stosuje się w dawce 0,3 l/ha.

jd
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 16:29