Podobna sytuacja jest na polach demonstracyjnych Nufarm w Kopienicy (woj. śląskie). Mimo upału warto odwiedzić te poletka, ponieważ w odróżnieniu od innych mają one specyficzny, niewymuskany, ale zgodny z rzeczywistością wygląd.
Firma Nufarm znana jest w wielu herbicydów, które stanowią około 50% ilości sprzedaży. Spośród produktów zbożowych znanym od lat jest herbicyd Snajper 600 SC zawierający substancje chlorotoluron i diflufenikan. Przeznaczony jest on do jesiennego zwalczania chwastów w zbożach ozimych, szczególnie na miotłę zbożową w tym odporną na sulfonylomoczniki, fiołka i inne chwasty dwuliścienne.
Z nowszych dla firmy produktów warto zwrócić uwagę na preparaty z rodziny Saracen. Dwuskładnikowy Saracen Max zawiera tribenuron i florasulam. Stosuje się go wiosną na chwasty dwuliścienne w szczególności na przytulię czepną, chabra, rumianowate. Natomiast Saracen Delta zawierający diflufenikan i florasulam oprócz przytulii zwalcza też fiołka polnego, przetacznika i inne chwasty niskiego piętra.
Jednak nie tylko zboża są domeną firmy Nufarm. W kukurydzy zalecane są środki Zeagran (bromoksynil i terbutyloazyna) i Nagano (bromoksynil i mezotrion).
Nufarm ma w swoim portfolio także regulatory wzrostu oparte a trzy najpopularniejsze substancje czynne – o CCC – Stabilan 750 SL, trineksapak etylu – Optimus 175 EC i o etefon – Ephon 480 SL. Zapewniają one ochronę zbóż przed wyleganiem przez całą wiosenną wegetację. Oprócz powyższych oferowane są także insektycydy.
– W tym sezonie szczególnie dużym zagrożeniem są mszyce. Praktycznie od jesieni w jęczmieniu ozimym oraz w rzepaku przyczyniły się infekcji chorobami wirusowymi - powiedział Grzegorz Wieszołek z firmy Nufarm. Zauważył że teraz opanowują one grochy, łubiny a także zboża. Firma planuje rozszerzenie rejestracji płynnego środka Carnadine 250 EC (acetamipryd) do zwalczania tych szkodników.
StoryEditor
Upał na Śląsku i na polach Nufarm
Prognozy pogody mówią o nadchodzącym najgorętszym tygodniu w tym roku. Już od poniedziałku praży słońce. Do niekorzystnych zjawisk dokłada się brak opadów. W okolicy północnego Śląska nie padało nawet od 3 tygodni. Miejscami około 5-milimetrowy deszcz spadł przed tygodniem. Na piachach wszytko zaczyna wysychać pod wpływem temperatury dochodzącej do 32 st. C.