StoryEditor

W nowym sezonie nasiona buraka będą zaprawione na szkodniki

Te wstrętne robale wcinają siewki nie tylko rzepaku, ale także innych roślin uprawnych. Do wrażliwszych należy burak cukrowy. Zjadają go takie szkodniki jak np. drobnica, ryjkowcowate, mszyce, pchełki i szkodniki glebowe. Receptą na to jest zaprawa na szkodniki, która niestety została wycofana, bo zawierała neonikotynoidy.
31.10.2018., 14:10h
Na szczęście dla plantatorów buraka Minister wydał decyzję o tzw. derogacji. Na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego minister Jan Krzysztof Ardanowski zezwala na ich stosowanie w nowym sezonie.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził, że ryzyko dla owadów zapylających wynikające ze stosowania neonikotynoidów w burakach cukrowych jest niskie i związane jedynie z kolejnymi uprawami wysiewanymi na tym samym polu. Warto tutaj zwrócić uwagę, ze po późno schodzących burakach rośliną następczą są najczęściej zboża (późno siane ozime i jare). Gatunki te nie są atrakcyjne dla pszczół i niskie jest ryzyko pojawienia się tam owadów zapylających (jedynie na kwitnących chwastach, które powinny i tak być zwalczone).

- Komisja Europejska, proponując wycofanie neonikotynoidów do ochrony buraków cukrowych, zupełnie nie wzięła pod uwagę rzeczywistości rolniczej, czyli wysiewania upraw nieatrakcyjnych dla pszczół po burakach. Z tego powodu 12 krajów unijnych, w tym Polska, nie poparło tych restrykcji w kwietniu 2018 roku, a obecnie już pięć z nich zezwoliło na stosowanie tych zapraw w 2019 r. - informuje KZPBC.

Krzysztof Nykiel, prezes związku wierzy w zdrowy rozsądek opinii publicznej, która nie pozwoli sobie teraz wmówić lobby aktywistów, że burak cukrowy – uprawa nieatrakcyjna dla pszczół – doprowadzi do „Armageddonu” wśród owadów zapylających.

Warto też zauważyć, że strony buraki chronione od siewki precyzyjnie ukierunkowaną w miejscu działania zaprawą, są zwykle gorzej chronione metodą opryskiwania, w której w początkowych fazach zaledwie kilka procent substancji dociera do buraka, a reszta ląduje na glebie.
tcz
Fot. Czubiński
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. listopad 2024 23:48