StoryEditor

Wschody rzepaku i plon buraka zagrożone!

Susza osłabia wschody rzepaku i obniżyła plon buraka cukrowego - alarmują ronicy. Jednocześnie, w ostatnim czasie, IUNG podał aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą. Występuje on m.in. dla upraw rzepaku, rzepiku uprawianych na glebach II kategorii agronomicznej, tj. piaski gliniaste lekkie (wszystkie grupy). Analogiczną ocenę uzyskały plantacje buraka cukrowego uprawianego na glebach II i III kategorii podatności na suszę. Do trzeciej kategorii gleb zalicza się gliny lekkie, pyły gliniaste, zwykłe i piaszczyste.
24.09.2015., 16:09h

Susza dla rzepaku i rzepiku występuje w 13 województwach, w 1407 gminach, na 11,7% gruntów ornych. Największe zagrożenie suszą (w ponad 96% gmin) zostało odnotowane w województwach opolskim i łódzkim. Bardzo duże zagrożenie suszą występuje również w woj. dolnośląskim, mazowieckim, wielkopolskim oraz w lubelskim (w ponad 63% gmin). Do województw o dużym zagrożeniu suszą wśród tych upraw można zaliczyć woj. podlaskie, świętokrzyskie, śląskie oraz lubuskie (w ponad 37% gmin).
Susza dla buraka cukrowego występuje w 13 województwach, w 1409 gminach  na 13,2% gruntów ornych. Największe zagrożenie suszą (w ponad 96% gmin) zostało odnotowane w woj. opolskim i łódzkim. Bardzo duże zagrożenie suszą występuje również w woj. dolnośląskim,  mazowieckim, wielkopolskim oraz w lubelskim (w ponad 63% gmin). Do województw o dużym zagrożeniu suszą wśród tych upraw można zaliczyć woj. podlaskie, świętokrzyskie, śląskie oraz lubuskie (w ponad 37% gmin).
W dalszym ciągu obszarem szczególnie narażonym na deficyt wody jest Dolny Śląsk i Opolszczyzna. Na terenie tych województw niedobór wody dla roślin w porównaniu do uprzedniego okresu sześciodekadowego wzrósł o 10 mm i obecnie wynosi od -210 do -219 mm. Obszarem narażonym na duży deficyt wody (od -180 do – 199 mm) jest Lubelszczyzna. Poza tym terytorium podobny niedobór wody notowany jest na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego oraz wielkopolskiego. Odnotowano też wzrost niedoboru wody w południowych obszarach woj. podlaskiego oraz mazowieckiego, na tych terytoriach deficyt wody wzrósł o 10 mm.
Źródło: IUNH – PIB
bie

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 09:31