StoryEditor

Wynik 112,11 t/ha to rekord Polski w plonie buraka cukrowego

W Otmuchowie na terenie gospodarstwa Konrada i Waldemara Rusek, ustanowiono rekord Polski w plonie buraka cukrowego. Osiągnięty wynik z pola produkcyjnego to 112,11 t/ha korzeni, o polaryzacji 16%.
24.11.2022., 12:11h
Ustanawianie rekordu Polski w plonie polowym buraka cukrowego odbyło się 18 listopada br. w Otmuchowie (południowo-zachodnia część woj. opolskiego). Aby wynik został oficjalnie uznany, całe wydarzenie, tj. zbiór i ważenie korzeni przebiegało pod nadzorem sędziego z krajowego biura rekordów. Rekordowy plon buraka cukrowego z pola produkcyjnego to 112,11 t/ha, o polaryzacji 16%. Z kolei plon netto II surowca dostarczonego do cukrowni wyniósł 93,95 t/ha, przy polaryzacji 18,7%.
Wynik ten był możliwy do uzyskania dzięki indywidualnie dobranej technologii uprawy buraka cukrowego w ramach programu „Idę po Rekord”. Na polu zastosowano produkty z oferty PUH Chemirol oraz spółki Innvigo. Były to m.in. środki do efektywnej ochrony fungicydowej i preparat Blue N, który już w roku premiery na polskim rynku zdobył tytuł Innowacyjnego Produktu Rolniczego 2022.
Wizytówka gospodarstwa
– Nasza historia z rolnictwem trwa już wiele lat. Gospodarstwo prowadzi mój syn, którego wspieram każdego dnia. Mamy około 100 ha ziemi i uprawiamy m.in. rzepak, pszenicę oraz buraka cukrowego. Na zaproszenie Chemirolu podjęliśmy wyzwanie przystąpienia do rywalizacji ustanowienia rekordu Polski w plonie buraka cukrowego. Przedstawione technologie w ramach programu „Idę po Rekord” były idealnym rozwiązaniem w przypadku naszych upraw, a profesjonale doradztwo ze strony Chemirolu było odczuwalne na każdym etapie współpracy. Bardzo się cieszymy z rekordowego wyniku, tym bardziej że został osiągnięty na glebach klasy III i IV – powiedział właściciel gospodarstwa Waldemar Rusek.
Program „Idę po rekord”
W 2021 r. narodziła się idea programu „Idę po Rekord”, który w swoich założeniach ma umożliwiać klientom spółki dostęp do autorskich metod maksymalizacji produkcji rolnej. Projekt jest przygotowany dla upraw: rzepaku, pszenicy, kukurydzy i buraka cukrowego. Może do niego zapisać się każdy rolnik i na bieżąco otrzymywać autorskie zalecenia agrotechniczne, umożliwiające optymalizacje produkcji rolnej.
Zapisy do tej akcji odbywają się za pośrednictwem strony www.ideporekord.pl.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 17:36