StoryEditor

Z samej pszenicy nie da się wyżyć!

Uproszczony płodozmian tylko z pszenicą i rzepakiem jest zawodny i nie zawsze opłacalny. Dlatego wprowadziliśmy buraki cukrowe, które są najbardziej opłacalne.
08.03.2017., 16:03h

– Nasze gospodarstwo ma 84 ha, głównie produkowaliśmy pszenicę i rzepak, lecz ok. 10 lat temu wprowadziliśmy także buraki cukrowe. Na naszych glebach pszenica plonuje na poziomie 75 dt/ha. Najbardziej opłacalne są jednak buraki cukrowe, ale też i najbardziej pracochłonne – średnio plonują na poziomie 800 dt/ha – mówi Adam Rzepliński, gospodarujący w powiacie ciechanowskim gm. Opinogóra (woj. mazowieckie).

Płodozmian: pszenica – pszenica – rzepak – pszenica - burak, a na słabszych glebach: pszenżyto – pszenżytorzepak. Gleby, na których gospodaruje rolnik są ciężkie i trudne w uprawie.

– Planujemy zastąpić pług agregatem do głębokiej uprawy – czyli zamiast orki wprowadzić system bezorkowy – mówi rolnik. Orka na głębokość 20 cm wymaga 24 l/ha paliwa, a przy głębokiej uprawie bez pługa ilość ta spada do 17–18 l/ha.

– Chcielibyśmy powiększyć areał, ale ceny ziemi w naszym rejonie wynoszą ponad 70–80 tys. zł/ha, a niekiedy nawet przekraczają 100 tys. zł/ha. Ponieważ gospodarujemy razem z 2 młodszymi braćmi, a areał gospodarstwa nie jest zbyt duży – zdecydowaliśmy, że  nie warto dzielić tego na nas, a raczej zdecydujemy się na hodowlę zwierząt – trzody chlewnej lub drobiu, tak aby każdy znalazł pracę i dochód z gospodarstwa – dodaje Adam Rzepliński.
Dodatkowym źródłem dochodu dla gospodarstwa są usługi – siew buraków cukrowych i kukurydzy.

mwal

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 16:35