Brak opadów na ogół sprzyja wykopkom. Jednak po tegorocznej suszy, której skutki mocno dały się we znaki prawie we wszystkich regionach kraju, teraz dochodzi do strat z powodu łamania się korzeni oraz spadku polaryzacji.
Najtrudniej jest na północy Polski, gdzie zbiory są najniższe – obecnie oceniane na 55 t/ha (wobec średnich szacunków w kraju 60 t/ha). Wyższa polaryzacja, bo 18% (wobec szacunkowych 17,6%), zapewne trochę wyrówna straty. Na południu Polski za sprawą deszczów na przełomie sierpnia i września osiąga się plony średnio 70 t/ha, za to zawartość cukru w burakach jest dość niska – 16,45%. W wielu miejscach na terenie całego kraju z uwagi na dość wysokie, jak na tę porę roku, temperatury wystąpiła „wtórna” wegetacja i przyrost liści powoduje dość poważne straty w cukrze.
Równolegle postępują prace nad kolejnym podejściem prywatyzacyjnym „Polskiego Cukru”, największego w kraju producenta słodkiego surowca. Ministerstwo Skarbu Państwa chce dokonać prywatyzacji tym razem w oparciu o propozycje pracowniczo-plantatorskie. W miniony poniedziałek nawet Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa pofatygował się osobiście do cukrowni Krasnystaw, by porozmawiać nt. prywatyzacji.
Szerzej o tym temacie w grudniowym „top agrar Polska”. pł