StoryEditor

Zintegrowana odpowiedź na zmasowany atak szarka komośnika

Szarek komośnik to niezwykle groźny szkodnik buraka cukrowego. Wielu rolników z południowo-wschodniej Polski było w minionych latach zmuszonych do przesiania plantacji czy rezygnacji z uprawy buraka. Pojawił się pomysł na walkę ze szkodnikiem na dużą skalę.
26.04.2021., 14:04h
Powstrzymanie szarka komośnika będzie możliwe, jeżeli do zwalczania owada przystąpią wszyscy plantatorzy. Choć przypomina to czasy gospodarki centralnie sterowanej, to jednak wyjścia nie ma. Podobnie jak walka z COVID-19 ma charakter globalny, tak szarka trzeba powstrzymać na skalę krajową. Bardzo ciekawą inicjatywa wykazała się w tej kwestii KSC SA.

Krajowa Spółka Cukrowa SA wesprze plantatorów z południowo-wschodniej Polski w ochronie plantacji buraka cukrowego przed tym niezwykle groźnym szkodnikiem. Ponad 6 tys. rolników – plantatorów KSC SA – może liczyć na refundację zakupu insektycydów. Chodzi o rolników z rejonu działania dwóch oddziałów KSC SA – Cukrowni Krasnystaw oraz Cukrowni Werbkowice. Na tym terenie uprawia się łącznie kilkadziesiąt tysięcy hektarów buraka cukrowego. To największa grupa plantatorów i największy areał upraw w KSC.

– Nasi Plantatorzy w tym rejonie upraw bardzo ucierpieli w ostatnich latach z powodu masowego żerowania szarka komośnika, przez co konieczne były przesiewy, czego skutkiem były niższe plony. Dlatego, jako Zarząd KSC, podjęliśmy jednogłośnie decyzję o wsparciu plantatorów w ochronie przed szark...
Pozostało 47% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 05:50