Jak podaje topagrar.com w swoim przemówieniu przed Komisją Badawczą ds. Transportu Zwierząt Julia Klöckner wezwała do ustanowienia szczegółowych przepisów dotyczących warunków transportu zwierząt. Zadaniem Komisji ds. Badania Transportu Zwierząt jest badanie domniemanych naruszeń prawa UE w zakresie ochrony zwierząt podczas transportu w UE i poza nią.
Politycy i opinia publiczna są zaniepokojeni faktem, że w transporcie zwierząt do krajów trzecich występują naruszenia dobrostanu zwierząt. W związku z tym Niemcy, Holandia i Dania zwróciły się do Komisji Europejskiej o niezwłoczną zmianę obecnie obowiązującego rozporządzenia transportowego UE od 2005 roku.
Klöckner wezwała między innymi do ujednolicenia minimalnych standardów dotyczących poziomu kształcenia i szkolenia kierowców oraz ujednolicenia okresu ważności ich świadectw kwalifikacji. Ponadto niektóre przepisy w obecnym rozporządzeniu są zbyt niejasne. Na przykład o wysokości nad głową dla zwierząt, ograniczeniu czasu transportu i punktach dostaw w krajach trzecich. Według Klöckner istnieje konieczność zwiększenia możliwości zdobywania wiarygodnych informacji przez kraje UE na temat tego, co dalej dzieje się ze zwierzętami w krajach trzecich. Sytuację można byłoby śledzić zdalnie.
Klöckner uważa, że celem na przyszłość jest ograniczenie transportu żywych zwierząt do krajów trzecich, a zamiast tego należy skupić się bardziej na transporcie mięsa i produktów mięsnych. Według niej pomocne może być również dostosowanie unijnego rozporządzenia transportowego.
Znowu jak filip z konopi wyskakują kolejne zagrożenia dla europejskich producentów żywca wołowego. Polska wyeksportowała w okresie od stycznia do sierpnia 2020 r. do Libanu, Uzbekistanu i Rosji 3,8 tys. szt. bydła, uzyskując w tych krajach najwyższe stawki za kg żywej wagi. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, co stanie się gdy kolejne przepisy UE wejdą w życie…
dkol na podst. topagrar.com/MRiRW
fot. poglądowe
StoryEditor
Będą zmiany w przepisach dotyczących transportu bydła?
Minister rolnictwa Julia Klöckner apeluje o mniejszy transport żywych zwierząt do krajów trzecich. Poinformowała o tym, w stanowisku do Rady ds. Rolnictwa UE. Żądania obejmują terminową zmianę w unijnych przepisach transportowych.