StoryEditor

Bydło mięsne rasy salers: czy warto je hodować? Jakie są zalety rasy?

Lechosław Zimniak i jego córka Weronika od paru lat udowadniają, że nie potrzeba doświadczenia do prowadzenia hodowli. Salersy w Sośniach pojawiły się wyłącznie z pasji do zwierząt i rolnictwa. Doświadczenie przyszło potem...
23.11.2023., 17:11h

Na początku był sentyment do ziemi i chęć powrotu do korzeni. Kiedy w planach życiowych Lechosława Zimniaka pojawiła się myśl o kupnie gospodarstwa, od razu założył, że będą to rodzinne okolice – tam, gdzie mieszkali dziadkowie i gdzie wciąż mieszają krewniacy, choć nikt już rolnictwem się nie zajmuje. Ziemie są tu słabe, zakwaszone i gdyby nie zwierzęta i obornik od nich, plonów by nie było.

image
FOTO: Wieczorek

Salersy w Sośniach

Początki to rok 2015 i pierwszy import 25 rocznych jałówek z Francji (Szampania). Po roku dołączył do nich byk z Witkowa, a po kolejnych 2 latach następne 30 jałówek z Francji. To była baza. Postawili na doskonałą genetykę ze stada francuskiego hodowcy Champeix (zobacz numer 1/2023 BMiO) i mało wymagającą rasę salers, odporną na trudne warunki, z małymi wymaganiami żywieniowymi i lokalowymi.

Wizytówka gospodarstwa

Lechosław Zimniak, Weronika Zimniak

Sośnie, pow. ostrowski

45 mamek salers

materiał hodowlany i opas

sprzedaż w ramach RHD

Postawili na genetykę

Ponieważ stado macierzyste to ...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 20:16