Z naszej cotygodniowej sondy wynika, że większość zakładów obniżyła stawki. Największe i najczęstsze obniżki nadal dotyczą byków. Jałówki i krowy co prawda też są nieco tańsze, jednak nie wszystkie zakłady zdecydowały się obniżać ich ceny. Na rynku krajowym i unijnym nadal podaż jest zbyt wysoka względem popytu.
Według danych MRiRW w dniach 27.06 – 3.07.2022 r. bydło rzeźne skupowano przeciętnie po 10,83 zł/kg, o około 1% taniej niż w poprzednim tygodniu. Cena żywca była o 3% niższa niż przed miesiącem.
Wołowina w UE
- W 2022 r. w UE produkcja wołowiny może być o 0,5% mniejsza niż w 2021 r. i wynieść 6,9 mln ton. Podobnie jak w przypadku wieprzowiny i drobiu, spadek produkcji będzie determinowany wysokimi kosztami pasz, co może skutkować zwiększonymi ubojami przy niższej masie tusz – informuje KOWR.
Jak podkreślono z kolei w najnowszym raporcie Komisji Europejskiej od początku 2021 r. cena wołowiny w UE wzrosła, aby osiągnąć prawie 500 EUR/kg w maju 2022 r. ze względu na niski poziom podaży w UE i światowym rynku. Wzrósł popyt po miesiącach COVID-u. Niestety kilka ostatnich tygodni pokazuje, że trend wzrostowy się zatrzymał...