Jest presja na obniżki cen, ale żaden z zakładów nie chce powiedzieć "A", bo zastanawia się, czy inni powiedzą "B". Rolnicy wiedzą, że bydło jest mocno poszukiwane, więc obniżki są niewskazane. Jak teraz kształtują się cenniki?
Oj niewygodne te
ceny powyżej 20 zł/kg wbc za byki w klasie R dla zakładów. Chciałoby się stawki opuścić, ale prawa rynku - popytu i podaży są niezmienne od lat. Bydła, jak nie było tak nie ma, więc jak obniżyć ceny? No niestety, nie da się, bo musiałby znaleźć się pierwszy zakład, który w tym tygodniu obniżyłby cenniki, wówczas za trendem podążyliby inni. Mimo branżowych szeptów, że w przyszłym tygodniu stawki spadną, nikt nie panikuje, bo nawet jeśli, nie będą to znaczące spadki. Odwagi do redukcji cenników nie miał w tym tygodniu żaden zakład, bo inni raczej nie zaryzykowaliby utraty towaru, gdy jest go naprawdę mało.
Sytuacja we wszystkich zakładach utrzymała się na poziomie z zeszłego tygodnia.
Z kolei z najnowszych informacji podanych na VZEG wynika, że w Niemczech za młode byki w wadze ubojowej rolnicy otrzymują 4,9 euro/kg (przy dzisiejszym kursie euro na poziomie 4,58 zł to 22,44 zł/kg wbc (byki w klasie R3). Co ciekawe, w porównaniu do grudnia 2021 ceny wzrosły o 0,22 euro/kg wbc, natomiast w porównaniu do ubiegłego tygodnia także wzrosły o 0,05 euro/kg.
W UE średnia
cena bydła w klasie R (byki, jałówki i kro...