StoryEditor

Ceny bydła: krótki tydzień, są podwyżki

W skupach w tym tygodniu bydła jest nieco mniej, a tydzień pracy krótszy o jeden dzień. Niektóre zakłady w związku z tym zdecydowały się podnieść ceny byków, jałówek, a nawet krów. Ile płacą w tym tygodniu i jakie są najnowsze prognozy analityków?
08.11.2022., 11:11h

W zakładach ubojowych podaż bydła jest nieco niższa, szczególnie w przypadku byków. Tydzień pracy jest skrócony, więc zakłady muszą się pospieszyć żeby wykonać założone plany. Doskonałą metodą realizacji zamierzeń są według zakładów podwyżki. Niektóre sięgają nawet 40 gr/kg w wadze poubojowej.

Krajowy trend podąża za światowym

- Sytuacja na europejskim, w tym też polskim rynku wołowiny jest częściowo odzwierciedleniem tendencji na rynkach światowych. Odbudowywanie się produkcji u głównych światowych eksporterów mięsa wołowego sprzyja obniżkom cen wołowiny, mimo, że w UE wciąż notuje się spadki produkcji. Według Eurostatu uboje bydła w UE-27 łącznie w okresie sty-lip’22 zmalały o 1,7% r/r, natomiast KE prognozuje, że unijna produkcja wołowiny w 2022 odnotuje spadek o 0,6% r/r (wobec -0,3% r/r w 2021) a w 2023 zmaleje o 0,2% r/r. – podkreśla Mariusz Dziwulski, analityk Banku PKO BP.

Jak wynika z danych niemieckiej giełdy VEZG z dnia 7 listopada br. ceny bydła są stabilne, bez szczególnych wahań. Za krowy niemieckie zakłady płacą od 4,0-4,23 euro/kg wbc, za byki 5,05-5,17 euro/kg, a za jałówki od 4,1 do 5,15 eu...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 21:24