W zakładach ubojowych podaż bydła jest nieco niższa, szczególnie w przypadku byków. Tydzień pracy jest skrócony, więc zakłady muszą się pospieszyć żeby wykonać założone plany. Doskonałą metodą realizacji zamierzeń są według zakładów podwyżki. Niektóre sięgają nawet 40 gr/kg w wadze poubojowej.
Krajowy trend podąża za światowym
- Sytuacja na europejskim, w tym też polskim rynku wołowiny jest częściowo odzwierciedleniem tendencji na rynkach światowych. Odbudowywanie się produkcji u głównych światowych eksporterów mięsa wołowego sprzyja obniżkom cen wołowiny, mimo, że w UE wciąż notuje się spadki produkcji. Według Eurostatu uboje bydła w UE-27 łącznie w okresie sty-lip’22 zmalały o 1,7% r/r, natomiast KE prognozuje, że unijna produkcja wołowiny w 2022 odnotuje spadek o 0,6% r/r (wobec -0,3% r/r w 2021) a w 2023 zmaleje o 0,2% r/r. – podkreśla Mariusz Dziwulski, analityk Banku PKO BP.
Jak wynika z danych niemieckiej giełdy VEZG z dnia 7 listopada br. ceny bydła są stabilne, bez szczególnych wahań. Za krowy niemieckie zakłady płacą od 4,0-4,23 euro/kg wbc, za byki 5,05-5,17 euro/kg, a za jałówki od 4,1 do 5,15 eu...