W zakładach ubojowych sytuacja jest raczej stabilna, choć niektóre zakłady zdecydowały się zmienić stawki za bydło. Nie ma w tym tygodniu wyznaczonego trendu, choć mówi się o nadchodzących obniżkach.
W krajowych skupach stawki trochę skaczą. Niektóre zakłady podniosły, a inne obniżyły ceny w skali tygodnia. Sytuacja wynika jedynie z zapotrzebowania i dostępności żywca w danym regionie, nie można odszukać w danych określonego trendu.
- Na przełomie października i listopada br. krajowi dostawcy za żywiec wołowy uzyskiwali przeciętnie 11,04 zł/kg, o 1% więcej niż tydzień wcześniej oraz o 2% więcej niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku bydło rzeźne w skupie podrożało o 22%. Na rynku unijnym, podobnie jak w Polsce, notowany jest systematyczny wzrost średnich cen zakupu żywca wołowego - opisuje rynkową sytuację KOWR.
Jak zaznaczają przedstawiciele skupów nadal utrzymuje się słaby zbyt tusz wołowych na rynku unijnym. Np. w Niemczech ceny utrzymują się na poziomie sprzed tygodnia, a popyt na żywiec maleje. Według ekspertów rynkowych topagrar.com tamtejsze magazyny powoli zapełniają się na święta Bożego Narodzenia.
Ceny wołowiny w UE
- W dniach 31.10 – 6.11.2022 r. w UE bydło rzeźne klasy R3 skupowano przeciętnie po 498,51 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej, o 0,4% drożej niż w poprzednim tygodniu, o 1% ...