W kraju obserwujemy spadek zapotrzebowania na krowy rzeźne, ich ceny w części zakładów spadły.
Większość zakładów w przerwie świątecznej nie będzie prowadzić działalności w ogóle lub zmniejszy liczbę dni, w których będzie prowadzony ubój. Ceny w skupie nie są zachęcające do sprzedaży, co prawda zakłady zwykle w naszej sondzie podają nieco niższe niż mogą zapłacić, więc warto negocjować.
Niestety prognozy analityków rynkowych co do spadku cen do poziomu 10,7 zł/kg (średnio za bydło wszystkich kategorii) pod koniec roku się sprawdziły.
- W okresie dziesięciu miesięcy 2022 r. wyeksportowano 393 tys. ton żywca, mięsa oraz przetworów wołowych i cielęcych w ekwiwalencie tusz (spadek o 3%), a przychody z eksportu wyniosły blisko 2 mld EUR (9,1 mld zł) i wzrosły o 33%. Jednocześnie do kraju przywieziono 57 tys. ton asortymentu wołowego i cielęcego (o 34% więcej niż przed rokiem) za 258 mln EUR (o 68% więcej) – wymienia Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
W ostatnim tygodniu przed świętami w Niemczech ceny młodych byków wzrosły, pojawiło się większe zapotrzebowanie. Niestety nie ma to przełożenia na polskie ceny bydł...