StoryEditor

Ceny bydła: niepewne podwyżki – gdzie dokładnie?

Z jednej strony zakłady twierdzą, że nie mają zbytu, bo ceny polskiej wołowiny na unijnym rynku są wysokie, z drugiej strony w kraju do uboju trafia mniej bydła. Podwyżki są, ale tylko gdzieniegdzie. Ile płacą zakłady w Twojej okolicy?
25.10.2022., 13:10h

Ubojnie albo przygotowują się na to, że bydła będzie po Wszystkich Świętych jeszcze mniej, albo mają akurat większe zamówienia. Po 1 listopada w kraju ma rozpocząć się ubój koszerny, wówczas pojawiają się nowe możliwości i kontrakty, pytanie – czy w obecnej cenie będzie zapotrzebowanie na wołowinę?

O możliwych podwyżkach w tych właśnie dniach pisaliśmy kilkukrotnie, jednak warto dodać, że nie wszystkie ubojnie postanowiły podnieść stawki. Jest to zrozumiałe, wszystko zależy od aktualnej dostępności żywca w danym regionie i sytuacji w zakładach, które prowadzą ubój koszerny lub halal.

Według KOWR w drugim tygodniu października br. bydło rzeźne skupowano po 10,89 zł/kg, co oznacza, że cena była zaledwie o 1% wyższa niż tydzień wcześniej. Z danych resortu rolnictwa wynika, że w tym samym okresie za byki w wadze żywej płacono 11,79 zł/kg, a w wadze poubojowej 21,97 zł/kg. Ceny jałówek w wadze żywej ukształtowały się na poziomie 11,36 zł/kg, natomiast ceny krów w wadze żywej 9,38 zł/kg. Najwięcej za byki płacono w regionie centralnym, najmniej w południowym, a różnica była spora, bo nawet 0,4 zł/kg.

W Unii ...

Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 18:00