W zakładach czuć lekkie napięcie, bo pojawiają się szepty o nadchodzących obniżkach, ale skupujący niewiele sobie z tego robią, bo towaru na rynku nadal jest niewiele. Stawki co prawda rosną, ale nie tak raptownie jak jeszcze kilka tygodni temu. Na wzrost średniej ceny z naszej sondy wpływ mają zakłady, które wyrównują cenniki z tymi, które płacą najwięcej.
W skupach pracownicy podkreślają, że w bieżącym tygodniu zmian nie planują. Podejrzewali, że podaż wzrośnie po zbiorze kukurydzy na kiszonkę i ziarno, ale nadal w skupach dorosłego bydła jest za mało. Drugą przyczyną, która może mieć wpływ na mniejszą podaż jest spory zapas pasz objętościowych i chęć przetrzymania bydła do nieco wyższej wagi.
W UE wg Meat Market Observatory stawki za byki w wieku od 12 do 24 miesięcy w 43 tyg. 2021 roku nadal rosły, jednak nie tak dynamicznie, jak w poprzednich notowaniach. Obserwowany jest wzrost cen o 0,28 %. Średnia cena, którą uzyskują europejscy rolnicy za byki wynosi 4,19 euro/kg wbc, za jałówki 4,18 euro/kg (wzrost o 0,08%), za krowy 3,32 euro/kg (wzrost o 0,23%). Jak widać na unijnym rynku bydła nadal brakuje, ale nie wszędzie, ...