Ostatnie dni minęły pod znakiem choroby niebieskiego języka i niepewności w zasadzie całego łańcucha produkcji od hodowców po ubojnie i eksport, co dalej. Wszyscy zastanawiają się nad tym, jaki wpływ będzie miała choroba na wyniki produkcji, sprzedaży bydła, eksportu mięsa i importu odsadków oraz cieląt.
W piątek po południu pojawił się projekt rozporządzenia, który mówi o tym, że nawet 1,5 mln szt. bydła znajdować się może w wyznaczonej strefie o promieniu 150 km. Każdy zastanawia się jakie warunki przemieszczania trzeba spełnić w strefie i poza nią. Na część pytań znamy odpowiedzi, na inne jeszcze nie. O ile z eksportem mięsa ubojnie twierdzą, że problemu nie będzie, to jednak sama sprzedaż bydła na terenie kraju może być wyzwaniem. Największe obawy dotyczą eksportu i importu żywych zwierząt oraz nasienia. Czekamy na rozporządzenie i będziemy rozwiewać dalsze wątpliwości.
Na ten temat pisałam 29.11.2024 w artykule: 41,3 tys. gospodarstw w obszarze objętym ograniczeniami chorobą niebieskiego języka!
Rynek bydła mięsnego w UE
Według ostatniego notowania Meat Market Observatory (18-24.11.2024) średnie ceny bydła w UE kolejny tydzień z rzędu lekko wzrosły do poziomu 5,39 euro/kg. Ceny systematycznie rosną od sierpnia. W Polsce podwyżki pojawiły się dopiero kilka tygodni temu i były raczej nieśmiałe. W Polsce średnia cena za bydło w klasie R to 5,27 euro/kg.