Światowy rynek wołowiny
Duży wpływ na polski i europejski rynek mogą mieć notowania cen na świecie i prognozy, bo sporo się ostatnio dzieje. Na rynkach największych graczy wahania są duże, zmieniają się kierunki eksportowe, a inflacja w kieszeni konsumentów nadal powiększa dziurę, co nie stymuluje zwiększenia spożycia tego gatunku mięsa.
Z sytuacji dotyczącej produkcji i eksportu może cieszyć się w zasadzie tylko Australia i Brazylia.
Eksport australijskiej wołowiny do USA wzrósł o 72% w porównaniu z poziomem z 2022 roku, wynika to głównie z dość niskich i konkurencyjnych cen (spadek o 4,9%). Od razu widać to również na półkach sklepowych i we wzroście konsumpcji mięsa zarówno w Stanach i Australii (wzrost o 7%).
Co prawda prognozy USDA produkcji niewiele zmieniły się w stosunku do poprzedniego miesiąca, ale prognoza dotycząca produkcji wołowiny została obniżona w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Prognozy cen bydła na koniec 2023 r. i 2024 są mieszane. Prognozowane są wzrosty cen bydła dopiero pod koniec roku, podobnie jak w UE. W 2024 r. oczekiwany jest również wzrost importu wołowiny do USA. W 2023 r. import bydła rzeźnego był równi...