StoryEditor

Ceny bydła w skupie: czy chwilowa stagnacja to dobry znak?

Rynek wołowiny utkwił w martwym punkcie. Jedyny plus jest taki, że stawki dalej nie lecą, tak jak w poprzednich tygodniach, na łeb na szyję. Jest nieco spokojniej, ale nie można spodziewać się fajerwerków w najbliższych dniach.
05.06.2023., 10:06h

Hodowcy bydła mięsnego czekają na poprawę sytuacji i na podwyżki cen w skupie. Sytuacja na rynku wołowiny jest coraz trudniejsza. Sprzedaż na rynku unijnym idzie ciężko, gdyż susza w Portugalii, Hiszpanii i Francji powoduje, że w UE żywca wołowego jest dużo, a magazyny nie opróżniają się tak szybko, jak handlowcy by tego oczekiwali. Już teraz wiadomo, że paszy objętościowej może zabraknąć. O ile ukraińskie zboże uda się sprowadzić i zabezpieczyć bazę paszy treściwej, to z objętościową może być naprawdę ciężko, stąd wzmożone brakowanie.

Według Meat Market Observatory ceny w notowaniu od 22.05 do 28.05 kolejny raz spadły. Średnio w UE za byki w kl. R rolnicy otrzymują 4,87 euro/kg.

Co ciekawe w tym samym raporcie widać, że ceny polskiego bydła są wyższe niż niemieckiego, szczególnie w przypadku byków. Co prawda różnica wynosi 6 eurocentów, ale to jednak więcej. Stąd mniejsze zainteresowanie z tego kierunku zbytu polskim surowcem. Z giełdy VEZG wynika, że nasi zachodni sąsiedzi otrzymują za byki w klasie R średnio 4,5 euro za kg, przy obecnym, bardzo niskim kursie euro to zaledwie 20,18 zł/kg! Nic więc dziwnego, że importerzy na...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 03:01