StoryEditor

Ceny bydła – wyścig cenowy: kto da więcej?

Zakłady ubojowe w całej Polsce prześcigają się, w tym kto zapłaci więcej za bydło. Ceny w wadze poubojowej osiągają rekordowy poziom, ale hodowcy i tak nie są zbyt zadowoleni. Dlaczego?
01.06.2021., 19:06h
Co innego gdyby ceny były na tym poziomie, a śruta rzepakowa i sojowa nie kosztowała dwukrotnie więcej niż w zeszłym sezonie, to może rolnicy byliby wówczas zachwyceni. Teraz niestety ceny pasz są bardzo wysokie, a bydła rolnicy mało sprzedają, bo złożyli lub złożą wnioski o płatności bezpośrednie. W ubiegłym tygodniu skupujący deklarowali, że nie podniosą już stawek, bo są na granicy opłacalności. Okazuje się, że granica jest giętka i jednak podbili stawki także w tym tygodniu. 

Niektóre zakłady płacą na byki w klasie R powyżej 14,5 zł/kg wbc, a za jałówki w tej samej klasie nawet 15 zł/kg. W klasie R wybijają się przecież także krzyżówki mięsne i mięso-mleczne, chociaż i hf-om nierzadko się to zdarza. W takim razie w jakich cenach są skupowane teraz czystorasowe sztuki w klasie U? 16–17 zł/kg? Potwierdzają to skupujący. Oby tak dalej, ale niech jednocześnie pasze stanieją, to Polska dla producentów opasów będzie mlekiem i miodem płynąca, a każdy chętnie wstawi nowy rzut.

Okazuje się, że skupujący poszukują towaru za wszelką cenę, podbierają sobie dostawców, potrafią zapłacić nawet więcej niż podają w oficjalnych ...
Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. październik 2024 11:18