StoryEditor

Ceny bydła: wyższy eksport z UE, niższy import. Dobre prognozy do końca roku!

Ceny bydła w Polsce podążają za podwyżkami w UE w ślimaczym tempie, ale jednak podążają i warto monitorować sytuację, bo podaż nie jest duża, a popyt na unijnym rynku rośnie. Ile płacą polskie zakłady?

22.10.2024., 14:28h

Ceny bydła na unijnym rynku

Jak wynika z najnowszej, jesiennej prognozy krótkoterminowej Komisji Europejskiej produkcja wołowiny w UE stabilizuje się. W pierwszej połowie roku wzrosła o 3%. Główną przyczyną był znaczący wzrost ubojów bydła we Włoszech (wzrost o 9 proc.) i co ciekawe w Polsce (wzrost o 20 proc.). KE uważa, że przyczyną może być susza i wymuszone brakowanie stad ze względu na mniejszą ilość pasz, ale także większy popyt na rynku tureckim. Z naszych obserwacji i rozmów z ubojniami wynika, że nadal sporo wołowiny z naszego rynku zdejmuje właśnie Turcja - wysyłka jest prowadzona co prawda przez jeden zakład, a kilka innych prowadzi ubój usługowy dla tego podmiotu. Zapotrzebowanie jest wysokie i stałe. 

KE podejrzewa, że do końca roku sytuacja na rynku wołowiny nie zmieni się mocno, a produkcja spadnie jedynie o 0,5 proc. Ograniczona podaż wołowiny nadal wspiera ceny w europejskich skupach. Jak wynika z najnowszych notowań Meat Market Observatory ceny bydła w klasie R kształtują się na poziomie 5,18 euro/kg i to już kolejny z rzędu tydzień wzrostów. 

Stabilne ceny przy niskiej podaży

- W 2025 r. oczekuje si...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się, by czytać dalej.
Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. październik 2024 16:04