Ceny skupu bydła od ubiegłego tygodnia skaczą, w niektórych zakładach rosną, w niektórych maleją. Na średnie ceny skupu z naszej sondy sytuacja wpływa w dość dziwny sposób, gdyż w wadze bitej ciepłej ceny jałówek, krów i byków wzrosły średnio o 20 gr/kg, natomiast w wadze żywej ... spadły i to sporo, bo o około 30-50 gr za kg.
Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą żywca, a kilka zakładów też czasowo ograniczyło przyjmowanie bydła (skup czynny dwa razy w tygodniu lub wcale), nawet gdyby ktoś chciał je sprzedać, to nie bardzo jest taka możliwość.
Magazyny powoli się zapełniają, nadwyżki są mrożone. Największe problemy mają zakłady, które współpracowały z hurtowniami, które dystrybuowały mięso do sektora HORECA zarówno w Polsce i za granicą. W tym sektorze niestety handel stoi, nie działają restauracje, stołówki pracownicze i fast foody.
Z kolei w Niemczech w skali tygodniowej obserwowane są znaczne obniżki, za byki w klasie R zakłady płacą 4,1% mniej niż w poprzednim tygodniu, za jałówki nawet 9% mniej, a za krowy około 6%. We Włoszech ceny byków w klasie R spadły aż o 22%, a ceny skupu krów o 20%. We Fran...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Ceny bydła – zastój na krajowym rynku, we Włoszech dramat
Sytuacja w zakładach jest mocno napięta, magazyny są zapełnione. Wiele punktów skupu wstrzymuje pracę na najbliższy tydzień.