StoryEditor

Ceny bydła: zawirowań i spadków ciąg dalszy. Co będzie dalej?

Prognoza na rynku bydła mięsnego wydaje się być największą zagadką w historii. Rynki wariują - wojna, susza, brak dostaw zbóż paszowych ze starych zbiorów, inflacja i rosnące koszty produkcji. Kiedy to szaleństwo się skończy? 
24.05.2022., 14:05h

Na rynku wołowiny zarówno krajowym, jak i unijnym robi się nerwowo. Mimo, że Ukraina nie eksportowała ani nie importowała dużych ilości wołowiny do UE, to jednak wojna w Ukrainie wpływa na sytuację na rynku, głównie ze względu na problemy z płynną dostawą zbóż paszowych.

Najwięksi odbiorcy polskiej wołowiny mają problemy

Idealnym przykładem jest Hiszpania, która jest jednym z 10 największych światowych producentów pasz i unijnym liderem w tym zakresie. Produkcja opiera się w głównej mierze na zbożu importowanym z Ukrainy. Importuje rocznie ponad 2,7 mln ton zbóż. Na tę sytuację nakłada się ostra susza w centrum kraju z bardzo wysokimi temperaturami, które zabrały resztki wilgoci z gleby i bardzo negatywnie wpłynęły na uprawy jęczmienia ozimego i zboża jare - i prognozy zbiorów na ten sezon poszły w zapomnienie. Oprócz pasz treściwych susza dotknie także uprawy przeznaczone na pasze objętościowe. Co to w zasadzie obchodzi naszych hodowców?

Otóż - droga pasza, redukcja pogłowia bydła mlecznego i mięsnego, większa podaż żywca na rynku, niższe ceny w Hiszpanii. Tymczasem Hiszpania hoduje 9% unijnego bydła, a po drugie jes...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 15:57