StoryEditor

Ceny bydła – znacznie mniejszy ubój wpływa na stawki

Według zakładów znacznie spadła liczba ubojów bydła w kraju, co wpływa na utrzymujące się na razie dość stabilnie wysokie stawki na rynku. Ile płacą zakłady za byki, jałówki i krowy?
02.02.2021., 10:02h
W większości zakładów w Polsce spadła znacząco liczba ubojów bydła, a zapotrzebowanie eksportowe utrzymuje się na stałym poziomie. Ceny od ubiegłego tygodnia nie zmieniły się znacząco. Tam gdzie sytuacja tego wymagała, a surowca mocno brakuje, zakłady zrobiły dodatkowe podwyżki rzędu 20-30 gr/kg wbc w klasie R i O, głównie w przypadku byków, co wpływa na wzrost średniej ceny w danej klasie. Warto pamiętać, że zakłady podają nam najwyższe ceny w danej klasie i kategorii wagowej. 

Z informacji zawartych w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa z 18-24 stycznia br. obserwowany był wzrost stawek za bydło (za byki w wieku 12-24 miesiące średnia cena wyniosła 14,01 zł/kg wbc). Mimo dość korzystnych stawek za wagę poubojową, którą również deklarują rolnicy, z różnych regionów Polski, sytuacja na rynku pasz jest kiepska, obserwowane są bardzo wysokie wzrosty cen zbóż. Dla tych, którzy sprzedają  zboże może i sytuacja jest dobra, bo takich stawek nie było już dawno, jednak Ci którzy muszą dokupić mieszanki lub komponenty raczej nie są zadowoleni. Wzrosty nie sięgają kilku procent, a nawet kilkudziesięciu...
Pozostało 54% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 03:06