StoryEditor

Jaki wybrać paszowóz dla małego stada? Sprawdź jaki masz wybór!

Wybór paszowozu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza kiedy ograniczają nas wąskie budynki z małą ilością miejsca. Jaki wóz sprawdzi się w mniejszym gospodarstwie ze stadem 20–40 opasów?

27.12.2024., 10:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Opis paszowozu Alima-Bis
  • Opis paszowozu Blattin
  • Opis paszowozu BVL
  • Opis paszowozu Euromilk
  • Opis paszowozu Faresin
  • Opis paszowozu Kuhn
  • Opis paszowozu Martin
  • Opis paszowozu Metal-Fach
  • Opis paszowozu Metaltech
  • Opis paszowozu Siloking
  • Opis paszowozu Sitrex
  • Opis paszowozu Trioliet

Paszowóz to podstawowe narzędzie pracy w większości gospodarstw z produkcją bydła – głównie tych średnich i większych. To także coraz częściej rozważana maszyna w nieco mniejszych gospodarstwach, które po pierwsze – chcą ułatwić sobie pracę, a po drugie – chcą rozwijać stado podając odpowiednio zbilansowaną i wymieszaną dawkę.

Barierę często stanowi cena zakupu, zwykle kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych, ale także budynki z ograniczoną ilością miejsca, ciasnymi przejazdami i wąskimi stołami paszowymi. Dobrze o tym wiedzą producenci maszyn, którzy w ofercie mają wersje zarówno mniejszych, jak i większych wozów, często ze specjalnie przygotowanymi modelami pod tego typu budynki.

Czytaj także: Wóz paszowy: czy samojezdny paszowóz się opłaca w gospodarstwie?

W artykule skupiliśmy się na ofercie wozów dla mniejszych gospodarstw o stadzie ok. 20–40 szt. bydła. Uwzględniliśmy przykładowe maszyny zarówno polskich, jak i zagranicznych producentów. Dane pozyskane na podstawie informacji ze strony producenta.

Paszowóz Alima-Bis

image
Seria wozów Alima-Bis Simple Line skierowana jest do małych gospodarstw, ze stadem do 40 sztuk bydła.
FOTO: Firmowe

Dla mniejszych gospodarstw Alima oferuje wozy jednoślimakowe Evolution z pionowym systemem mieszania. Propozycją dla stada ok. 40 szt. bydła jest wóz Evolution Simple Line o pojemności od 4 do 7 m3. Dzięki swoim kompaktowym wymiarom: długość 3,37 m, wysokość 2,06 m i szerokość 1,82 m (model Evo 4 SL) maszyna sprawdzi się w oborach z ograniczoną ilością miejsca. Do pracy z paszowozem potrzebny jest ciągnik o mocy 30–45 KM.

Standardowe wyposażenie paszowozu Simple Line w wersji 4 m3 obejmuje 5 noży, przekładnię planetarną, wał napędowy, stopę podporową, drzwi wysypowe oraz drabinkę inspekcyjną. Jak informuje producent, na życzenie klienta istnieje możliwość wyprodukowania wozu o innej pojemności.

Paszowóz Blattin

image
Blattin AVM S dostępny jest w pojemnościach od 4 do 12 m3.
FOTO: Firmowe

Jedną z propozycji wozów paszowych do mniejszego stada jest model Blattin AVM S. W wersji o poj. 6 m3 maszyna ma 3,8 m długości, 2 m szerokości, 2,4 m wysokości i waży 2600 kg.

Paszowóz wyposażony jest w jeden pionowy ślimak mieszający z 5 nożami i 2 ręcznie regulowanymi przeciwnożami. Podłoga wozu wykonana jest z 18-mm blachy, zaś ściany z 6-mm. W standardzie wóz ma pierścień zapobiegający wysypaniu się paszy oraz wagę z trzema sensorami. W wersji z jednym ślimakiem dostępne są maszyny o pojemnościach od 4 do 12 m3. Inną propozycją dla mniejszych gospodarstw producenta Blattin są poziome wozy Sabre oraz King.

Paszowóz BVL

image
Wóz paszowy BvL V-Mix Plus wyposażony jest w jeden pionowy ślimak.
FOTO: Firmowe

Niemiecki producent oferuje serię wozów V-Mix. W mniejszych gospodarstwach szczególnie sprawdzą się modele z jednym pionowym ślimakiem o pojemności od 3,5 do 8 m3. Najmniejszym modelem jest wóz paszowy V-Mix Agilo o poj. od 3,5 do 5 m³. Wóz ma kompaktowe wymiary i jest zwrotny. W wersji ze zbiornikiem o poj. 5 m3 jego szerokość wynosi 1,95 m, długość 3,56 m, a wysokość 2,28 m. Taka maszyna jest optymalna dla stada ok. 20–30 krów.

Ciekawą opcją jest model V-Mix Plus T, który odznacza się bardzo małą wysokością całkowitą (od 1,96 m). Taki wóz przeznaczony jest przede wszystkim do pracy w niskich budynkach. Niewielka wysokość załadowcza ułatwia załadunek i umożliwia pracę małym ciągnikiem z ładowaczem. Wóz dostępny jest w wersji od 6,5 do 13 m³.

Paszowóz Euromilk

image
Seria wozów Euromilk Rino FX Slim przeznaczona jest do pracy w niskich budynkach.
FOTO: Firmowe

Wozy Rino z pionowym systemem mieszania dostępne są w różnych konfiguracjach: węższe, krótsze, niższe, wyższe, by z powodzeniem pracować w budynkach z ograniczoną przestrzenią. Przykładową maszyną dla mniejszego gospodarstwa jest model Rino FX Slim. Wóz sprzedawany jest w wersjach o pojemności 5, 6 lub 7 m3. Model FX 500 Slim ma 2,16 m wysokości, 1,82 szerokości i 4 m długości. Sprawdzi się szczególności w oborach z wąskimi stołami paszowymi. Minimalne zapotrzebowanie na moc paszowozu to 40 KM.

Producent z Podlasia oferuje także poziome wozy Puma, wyposażone w dwa poziome ślimaki, uzbrojone w dużą liczbę noży. Model Puma 7 wyposażony jest w 96 noży. Taki układ ma przyczyniać się do lepszego rozłożenia masy w wozie, by ułatwić mieszanie ciągnikiem o mniejszej mocy – w tym przypadku 40 KM. Wóz ma 2,38 m wysokości, 2,12 m szerokości i 4,95 m długości.

Paszowóz Faresin

image
Faresin TPF.1.9 ma 2,6 m wysokości, 2,2 m szerokości i 4,4 m długości.
FOTO: Firmowe

Faresin TPF.1.9 wyposażony jest w zbiornik o poj. 9 m3. Maszyna ma 2,62 m wysokości, 2,2 m szerokości i 4,35 m długości. Do pracy potrzebuje ciągnika o mocy przynajmniej 60 KM. Masa pustego wozu wynosi 2600 kg, a maksymalna ładowność sięga 3150 kg. Paszowóz ma duże możliwości konfiguracji, jak np. 8 pozycji wyładunkowych, czy sterowanie prędkością taśmy.

Standardowe wyposażenie wozu to elektroniczny system ważenia, przekładnia dwubiegowa, pierścień przeciwwyrzutowy zapobiegający wysypywaniu się paszy, drabinka inspekcyjna oraz taśma wysypowa. W zależności od opcji wóz może mieć pneumatyczny lub hydrauliczny układ hamulcowy oraz mechaniczną, lub hydrauliczną stopę podporową. Zbiornik paszowozu wykonany jest ze stali S355 ze ścianami o grubości 8 mm i dnem o grubości 15–20 mm. Wóz jest optymalny dla stada liczącego 45–65 szt. bydła.

image

Czym karmić krowy, gdy brakuje pasz objętościowych? Jak je zastąpić?

Paszowóz Kuhn

image
Kuhn Euromix I 870 o poj. 8 m3 do pracy potrzebuje ciągnika o mocy 60 KM.
FOTO: Firmowe

W wozie paszowym Kuhn Euromix I 870 zastosowano pionowy system mieszający z jednym ślimakiem. Paszowóz wyposażony jest w zbiornik o poj. 8 m3. Ściana zbiornika jest gięta i ma kształt wielokąta. Przekładnia wozu Euromix jest podwójnie ułożyskowana. Cały zespół zamontowany jest na kołnierzu, który sięga do ok. połowy wysokości ślimaka mieszającego i chroni przekładnie przed działaniem sił bocznych wywieranych na ślimak przez paszę. Wóz ma dodatkowo pierścień wysypowy, magnes na ślimaku oraz wzmacniane noże z węglikiem chromu. Seryjnie montowane sterowanie pozwala zarządzać pracą całej maszyny z kabiny ciągnika. Do pracy z wozem Euromix I 870 potrzebny jest ciągnik o mocy co najmniej 60 KM.

Paszowóz Martin

image
Wóz Martin Mixmini wyposażony jest w pionowy ślimak z 6 nożami i 2 przeciwnożami.
FOTO: Firmowe

Dla stada 20–40 krów firma Martin oferuje wozy Mixmini o poj. 6–8 m3. TMR przygotowuje pionowy ślimak, wyposażony w noże wykonane ze stali chromowo-wanadowej. Maszyna może z powodzeniem pracować z niewielkiej mocy ciągnikiem np. Ursus C-360. W wersji ze zbiornikiem o poj. 6 m3 paszowóz ma 2,24 m szerokości, 2,5 wysokości i 4,3 m długości. Wyposażony jest w 6 noży, dwa przeciwnoże oraz przekładnię dwubiegową. W standardzie ma też wagę oraz pierścień wokół krawędzi zbiornika, zapobiegającą wysypywaniu się paszy. Zbiorniki wozów Mixmini wykonane są z blachy 6- lub 8-mm, a dno zbiornika ma 20 mm grubości.

Paszowóz Metal-Fach

image
Metal-Fach T659 Optimal w standardzie ma wagę, podest inspekcyjny oraz pierścień zapobiegający wysypywaniu się paszy.
FOTO: Firmowe

Wóz T659 Optimal o poj. 5–8 m3 przeznaczony jest dla małych gospodarstw oraz tych, które mają niskie i wąskie obory, ograniczające możliwość wjazdu. Dno zbiornika wykonane jest z 20-mm stali. Do dna montowany jest ślimak mieszająco-tnący, wyposażony w 10 noży napawanych węglikiem. Ślimak można doposażyć w dodatkowe 2 lub 3 noże. W wersji podstawowej zamontowane są dwa mechaniczne przeciwnoże. Za dopłatą w maszynie można zainstalować przeciwnóż sterowany hydraulicznie.

Najmniejsze możliwe wymiary wozu w wersji o poj. 5 m3 to 2,2 m szerokości, 4,05 m długości i 2,28 m wysokości. Do obsługi potrzebny jest ciągnik min. 50 KM. Wszystkie wozy Metal-Fach w standardzie mają wagę, podest inspekcyjny oraz pierścień zabezpieczający przed wypadaniem TMR.

Paszowóz Metaltech

image
Wóz paszowy Metaltech WP8 o poj. 8 m3 obsłuży stado ok. 50 szt.
FOTO: Firmowe

Firma Metaltech w ofercie wozów paszowych ma 4 serie – WP/WT/WP Compact oraz WX. Dla mniejszych gospodarstw ze stadem do 40 krów odpowiednim wyborem jest wóz WP 6 lub WP 8. W wersji WP 8 paszowóz wyposażony jest w jeden pionowy ślimak z 7 nożami i 2 przeciwnożami. W zależności od potrzeb zastosowania maszynę można doposażyć w różnego rodzaju ślimaki: szeroki (dokładne wymieszanie paszy), wąski (pocięcie całych bel i wymieszanie materiału), wzmocniony (wyposażony w dodatkowe nakładki ze stali hardox wydłużającej żywotność ślimaka). Paszowóz ma 2,54 m szerokości, 2,42 wysokości i 4,68 m długości. Wyposażony jest w jedno okno wysypowe, które może być umieszczone w kilku konfiguracjach. Model WP 8 podczas jednego przejazdu jest w stanie wykarmić ponad 50 krów.

Paszowóz Siloking

image
Wozy Siloking TrailedLine Classic Compact występują w poj. od 7 do 14 m3.
FOTO: Firmowe

Modele Siloking TrailedLine Classic Compact z jednym ślimakiem sprawdzą się szczególnie w mniejszych gospodarstwach z ograniczoną ilością miejsca potrzebną do przejazdów przez oborę. Paszowóz Compact 7 ma 4,3 m długości, 2,06 m szerokości i 2,52 m wysokości. Wyposażony jest w ślimak mieszający z 5 nożami tnącymi, przekładnię redukcyjną, wagę, zderzak przeciwnajazdowy z oświetleniem i przymocowaną do ramy drabinkę. W maszynie dostępne są różne opcje wysypu paszy, tj. wysyp paszy bezpośrednio przez zasuwę z lewej lub z prawej strony, przez taśmę poprzeczną z przodu lub z tyłu, lub (przy szczególnie wysokich korytach) przez dodatkową taśmę rozkładaną.

Paszowóz Sitrex

image
Sitrex EM 60 Smart ma 2,58 m wysokości, 1,86 m szerokości i 3,85 m długości.
FOTO: Firmowe

Sitrex EM Smart 5 to seria małych wozów paszowych włoskiego producenta, którego dystrybutorem w Polsce jest firma Agrihandler. W jej skład wchodzą modele o pojemnościach: 3, 4, 5 i 6 m3. Wozy wyposażone są w 1 pionowy ślimak z 4 lub 6 nożami. Dno zbiornika wykonane jest z 12-mm blachy, zaś ściany z 5-mm. W standardowym wyposażeniu paszowozy EM Smart mają m.in. wagę z 3 czujnikami, wały Cardana, boczne drzwi wyrzutowe prawe, drabinkę inspekcyjną oraz mechaniczne przeciwnoże. W zależności od wielkości wozu do pracy wymagamy jest ciągnik o mocy co najmniej 35–40 KM.

Paszowóz Trioliet

image
Paszowóz Trioliet SM 700 ZK wyposażony jest w 1 pionowy ślimak z 4 nożami.
FOTO: Firmowe

Triolet proponuje mniejszym gospodarstwom wóz paszowy SM 700 ZK o poj. 7 m3. TMR miesza oraz tnie jeden pionowy ślimak z 4 nożami. Wstęgi ślimaka spawane są na zakładkę, zapewniając większą sztywności i dłuższą żywotność. Wóz ma 2,4 m wysokości i 2,29 m szerokości. Wozy Trioliet wykonane są ze stali 52. W standardzie mają wagę oraz duże okno rewizyjne z przodu zbiornika. Opcjonalnie maszyny można doposażyć w przekładnię redukcyjną, dodatkowe oświetlenie, magnes, ring przeciwwysypowy czy hydraulicznie regulowane przeciwnoże.

 

Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. grudzień 2024 10:02