Zestaw ogrodzenia
Pełne zestawy ogrodzeń dostępne na rynku składają się z następujących elementów: elektryzatora, źródła zasilania (akumulator, jeśli nie ma dostępu sieci 230 V), panelu słonecznego i regulatora napięcia, jeśli akumulator będzie ładowany z panelu, a nie z prostownika, pręta i przewodów uziemiających, przewodów łączących elektryzator z przewodnikiem, odgromnika, przewodnika, palików z tworzywa minimum 105–110 cm lub drewnianych, izolatorów wkręcanych w paliki drewniane, zestawu bramowego, wskaźnika napięcia, sygnalizatora spadku napięcia, wyłącznika.
Źródło prądu – zasilanie
Dostępne są elektryzatory podłączane do prądu z sieci (230 V), akumulatorowe lub bateryjne. Te ostatnie nie są polecane dla bydła mięsnego, gdyż są zbyt słabe. – Wszędzie tam, gdzie możliwe jest zasilanie elektryzatora z sieci 230 V – rekomendujemy ten sposób. Zasilanie sieciowe gwarantuje stabilną siłę impulsu. Nie w każdych warunkach jest ono dostępne – wtedy wybierzmy zasilanie bateryjne lub akumulatorowe – tłumaczy Łukasz Giziewicz z firmy Pomelac. Zasilanie sieciowe charakteryzuje niższy koszt, większe możliwości uzyskania informacji o stanie ogrodzenia, lepsza efektywność przy ogrodzeniach dla zwierzyny trudnej i przy długich ogrodzeniach, nie wymaga kontroli poziomu energii akumulatora.
Natomiast bateria lub akumulator to większa mobilność, jedyne rozwiązanie w przypadku braku możliwości podłączenia do źródła prądu, wiele elektryzatorów można zasilać również sieciowo poprzez zasilacz, wymaga to jednak kontroli poziomu energii akumulatora. Zasilanie akumulatorowe może być rozszerzone o panel słoneczny, który dostarcza dodatkową energię. W elektryzatorach o niewielkiej mocy prąd uzupełniany jest na bieżąco, w silniejszych panel słoneczny wydłuża pracę akumulatora między ładowaniami. Jednak warto wiedzieć, że zestaw ogrodzenia w wysokim standardzie zasilany akumulatorowo z panelem słonecznym to koszt około 4850 zł.
Parametry elektryzatora
Bydło ras mięsnych ze względu na swoje gabaryty powinien chronić elektryzator o mocy co najmniej 3–6 J, drugim ważnym parametrem jest napięcie. Nowoczesne urządzenia generują 10 000–15 000 V.
Przedstawiciele firm, z którymi rozmawialiśmy, twierdzą, że warto pamiętać o tym, że sprzedawcy posługują się wyższymi parametrami (energii wejściowej), tymczasem dla nas najbardziej interesująca jest energia wyjściowa, gdyż to ona decyduje o skuteczności pastucha i mocy na całej długości linki.
Jeżeli jesteś ciekawy, jaka jest obecnie oferta zestawów elektryzatorów na rynku, ile kosztują i jakie parametry powinny spełniać, zajrzyj do najnowszego, majowego wydania Top Bydło.
dkol
Fot. Pomelac