– Obecnie na świecie żyje ok. 7 miliardów ludzi, a ich populacja ma do 2050 roku wzrosnąć do ok. 9 miliardów ludzi. To duże wyzwanie dla farmerów, naukowców i firm, ale i ogromna szansa na rozwój. Konieczne są innowacyjne rozwiązania, dzięki którym będziemy bardziej efektywnie żywić zwierzęta – mówił prof. Leo den Hartog z firmy Trou Nutrition, która 6 kwietnia br. w miejscowości Boxmeer, niedaleko Sint Anthonis (Holandia), otworzyła swój nowy ośrodek badawczy.
Na Trouw Nutrition Calf & Beef Research Facility – bo o nim mowa – składają się 4 oddzielne pomieszczenia zlokalizowane w 2 obiektach inwentarskich. Umożliwiają m.in.: analizę odchowu cieląt od urodzenia do osiągnięcia wagi 100 kg z 60. indywidualnymi kojcami, badania grup cieląt w 4 oddzielnych kojcach grupowych z miejscem dla 48 sztuk, prowadzenie doświadczeń dotyczących optymalnego żywienia bydła mięsnego z 4 wybiegami wolnostanowiskowymi dla 20 zwierząt, a także szerokie spektrum doświadczeń traktujących o strawności pasz w indywidualnych kojcach dla bydła i cieląt (tzw. część metaboliczna).
Pomieszczenia naszpikowane są elektroniką, w tym licznymi wagami, systemami pojenia i precyzyjnego zadawania pasz. Urządzenia pozwalają m.in. na analizę odchowu zwierząt żywionych nawet czteroma oddzielnymi rodzajami pasz czy pójła naraz.
Doświadczenia, które realizuje firma, oraz które zamierza rozszerzyć przy pomocy nowego centrum naukowego dla cieląt i bydła, mają się skupiać na 4 głównych obszarach. Dotyczą one startu cieląt, zdrowia i dobrostanu, jak największej efektywności żywienia a także dobrej obsługi stad. – Chcemy dokładnie poznać potrzeby pokarmowe zwierząt i ich rozwój, w tym przede wszystkim aspekty związane z „programowaniem metabolicznym”. Na ile konkretne programy żywieniowe w pierwszym okresie życia mają wpływ na przyszłą wydajność mleczną krów? – zaznaczał dr Javier Martín-Tereso z Trouw Nutrition.
mj
fot. Jajor