StoryEditor

Odsadki do opasu z gospodarstwa ekologicznego

Hodowla krów mamek i sprzedaż odsadków z ekologicznych gruntów to pomysł na biznes Dariusza Raczko. Jak wygląda hodowla w Rąbieżu? Czy da się zarobić na mięsnych odsadkach z ekologii?
22.11.2022., 09:11h

Dobrze wykorzystany potencjał gruntów

Dariusz Raczko kupił gospodarstwo o powierzchni 13 ha między Mińskiem a Węgrowem tuż po studiach. Początkowo zajmował się jedynie uprawą zbóż i kukurydzy. W 2003 r. kupił dość problematyczny kawałek pola.

– Nie mogłem wjechać na pole, żeby zasiać zboże, było zbyt mokro. Postanowiłem kupić 10 krów mlecznych i kilka krów limousine, aby móc je tam wypasać – tłumaczy hodowca.


Dariusz Raczko Rąbież (pow. miński)

Dariusz Raczko sprzedaje odsadki okolicznym rolnikom. Nigdy nie miał problemu ze zbytem.


Z czasem podjął decyzję, że chce zająć się hodowlą bydła mięsnego. Rozpoczął krycie mamek buhajem limousine i tak zaczęło się wypieranie rasy mlecznej. Obecnie dominującą rasą w stadzie jest limousine. Przez 20 lat dokupował okoliczne grunty, aby dziś 200 ha uprawiać ekologicznie.

Stado krów mamek z buhajem należy do Dariusza Raczko, a jałówek do Piotra, jego syna. W gospodarstwie pracują wspólnie, pomaga także żona Irena i synowa Marta.

6 miesięcy na pastwisku

Mamki z cielętami przebywają na pastwisku od 1 maja do 1 listopada. Rolnik dzieli je na dwa stada – jałówki cielne i krowy mamki z cielętami oraz buhajem. Zwierz...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 17:02