Wypas zwierząt na pastwisku jest najbardziej efektywnym sposobem eksploatacji użytków zielonych w okresie wegetacji. Jedną z grup zwierząt predysponowanych do żywienia pastwiskowego jest bydło ras mięsnych i ich krzyżówek. W produkcji żywca wołowego wyróżnia się system ekstensywny, półintensywny oraz intensywny.
Podaje się, że pastwisko jest szczególnie ważne w opasie ekstensywnym i półintensywnym, natomiast w tuczu intensywnym odgrywa stosunkowo marginalną rolę, gdyż żywienie bydła odbywa się w systemie alkierzowym z wykorzystaniem zbilansowanych dawek pasz konserwowanych, głównie w formie kiszonek z dodatkiem pasz treściwych. Mimo wszystko warto podjąć próbę zwiększenia efektywności żywienia zwierząt na pastwisku, bo w określonych warunkach może zwiększyć to ekonomikę produkcji wołowiny.
Największy atut pastwiska
Ruń pastwiskowa jest pełnowartościową pod względem pokarmowym, a zarazem najtańszą paszą w żywieniu bydła. Jak wskazują badania własne, wypas obniża o 30% koszty produkcji jednostki energii w porównaniu z zielonką koszoną i dowożoną do bezpośredniego skarmiania w oborze.
O ile pastwisko jest tańsze w żywieniu od pasz konserwowanych? Jakie są dodatkowe profity z żywienia pastwiskowego? Jakie gatunki traw są najlepsze na pastwiska dla bydła mięsnego? Zajrzyj do naszego dodatku Bydło mięsne i opasy 1/2020! Więcej na temat użytkowania pastwisk dowiesz się na str. 20.
Jeżeli jesteś ciekawy, co jeszcze znajduje się w naszym kwartalniku, zajrzyj TUTAJ, a klikając w okładkę możesz zamówić prenumeratę.