W związku z projektem rozporządzenia dot. Pomocy dla gospodarstw szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego wnosi o zmianę przepisów, poprzez dodanie treści:
– co najmniej 3 szt. gatunku bydło domowe (Bos taurus), typu użytkowego mięsnego, których wiek wynosił co najmniej 6 miesięcy i nie więcej niż 11 miesięcy;
– co najmniej 3 szt. samic gatunku bydło domowe (Bos taurus) typu użytkowego mięsnego, których wiek wynosił co najmniej 14 miesięcy i nie więcej niż 24 miesiące z przeznaczeniem na ubój.
Ponadto PZHiPBM proponuje ujednolicenie wysokości wsparcia do sztuki bydła (określając jednocześnie maksymalną kwotę wsparcia oraz ilość sztuk), a nie grup ilościowych. Jednocześnie prosi o rozważenie wprowadzenia zapisów o tym, że wsparcie otrzymają zwierzęta, które urodziły się w Polsce i przebywały w gospodarstwie minimum 30 dni.
W uzasadnieniu PZHiPBM podkreśla, że sektor hodowli bydła mięsnego i chowu opasów odczuł znaczące skutki, także hodowcy jałówek i odsadków, w postaci wyraźnego spadku cen. Według związku, przepisy nierówno traktują rolników, ze względu na liczbę posiadanych sztuk.
Czekamy z niecierpliwością, co na złożone pismo w MRiRW odpowie minister Ardanowski. Będziemy o tej kwestii informować na bieżąco!
dkol
StoryEditor
PZHiPBM wnosi o zmiany w pomocy dla hodowców bydła mięsnego dot. COVID-19
Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zwrócił się do MRiRW o wprowadzenie zmian dotyczących pomocy dla hodowców bydła, która według związku jest nierówno podzielona, ponadto nie uwzględnia producentów jałówek i odsadków, którzy również ucierpieli w wyniku pandemii koronawirusa.