Komisja Europejska przygotowała rozporządzenie wykonawcze, w związku z kryzysem dotyczącym pandemii koronawirusa, jaki dotknął sektor produkcji wołowiny. W związku z utratą niektórych kanałów sprzedaży m.in.; branży hotelarsko-gastronomicznej (aż 70% popytu unijnego) poważnie ucierpiała sprzedaż niektórych kategorii produktów z wołowiny, takich jak ćwierćtusze tylne przeznaczone do produkcji różnych elementów przeznaczonych na steki. W tym momencie są wykorzystywane do produkcji innych produktów z mięsa wołowego (np. mielonego), co obniża ich wartość. Zaburzenia na rynku względem popytu i podaży zagrażają rentowności unijnych gospodarstw rolnych. Oprócz tego nastąpiła zmiana modelu konsumpcji wołowiny, przez zamknięcie wielu punktów gastronomicznych.
– Przewiduje się, że bez środków przeciwdziałających zakłóceniom na rynku ceny produktów z wołowiny w Unii ulegną obniżeniu i prawdopodobnie ta tendencja spadkowa będzie się utrzymywać. Daleko idące ograniczenia w przemieszczaniu się wpłynęły również na dostępność siły roboczej w rzeźniach i w przetwórstwie spożywczym oraz zmniejszyły zdolności transportowe i logistyczne – czytamy w rozpo...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Sektor wołowiny – nie starczy pieniędzy dla wszystkich!
30 kwietnia br. weszło w życie rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej przyznające dopłaty do prywatnego przechowywania wołowiny, dzisiaj ruszył nabór wniosków. Niestety KE wyraziła zgodę na przesunięcie z PROW zamiast 1 mld euro, o które Polska wnioskowała, jedynie 100 mln euro. Środków jest zdecydowanie za mało na wszystkie sektory produkcji rolno-spożywczej. Na same premie ubojowe, aby uratować rynek potrzeba 100 mln euro! Co o tym myśli branża??