StoryEditor

Spada zapotrzebowanie na zamienniki mięsa, rośnie zapotrzebowanie na białko zwierzęce

Po najnowszych doniesieniach zza oceanu wydaje się, że zapowiadany hucznie koniec konsumpcji mięsa nie nadejdzie tak szybko. Co więcej, rosnąca konsumpcja produktów mięsnych wskazuje na to, że trendy konsumenckie wcale nie podążają za proroctwami wygłaszanymi przez zwolenników teorii głoszących nieuchronny koniec roli białka zwierzęcego w diecie współczesnych ludzi.

24.12.2024., 16:00h

Sprzedaży zamienników mięsa

Od października 2023 r. do końca września 2024 r. wartość sprzedaży zamienników mięsa, zarówno chłodzonych, jak i mrożonych, zmniejszyła się w USA o 9 procent do poziomu 1,1 mld dolarów.

Z kolei ilość sprzedanych produktów spadła o prawie 10 proc. Istnieją różnice w zależności od kanału sprzedaży, ponieważ zakup chłodzonych zamienników mięsa o wyższej wartości we wrześniu 2024 r. spadł o 22,8 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2023 r., zmniejszając ilość sprzedaną o 31,7 proc.

Zobacz także: Jacek Zarzecki: „Przestańmy opowiadać bajki o jakichś miliardach wsparcia do produkcji mięsa”. Starcie w Sejmie!

W przypadku mrożonek sytuacja była nieco lepsza: ich wartość spadła o 1,3 proc. i 1,4 proc. pod względem wolumenu. Według badania Circana (amerykańskiej firmy zajmującej się badaniami rynku) sprzedaż chłodzonych substytutów mięsa stanowi 22,8 proc. całości, a mrożonych zamienników mięsa 71 proc. rynku tego rodzaju produktów.

W USA rośnie spożycie mięsa

Anne-Marie Roerink, prezes firmy doradczej 210 Analytics, zwraca uwagę, że w Stanach Zjednoczonych Ameryki od trzech lat obserwuje się spadki sprzedaży zamienników mięsa. Co prawda obecnie zaczyna być widoczna pewna stabilizacja. Roerink zapewnia, że system dystrybucji zmniejszył także liczbę takich produktów oferowanych do sprzedaży.

Jednocześnie wartość sprzedaży kategorii prawdziwego mięsa chłodzonego we wrześniu br. wzrosła o 5,5 proc. w porównaniu do 2023 roku, osiągając wartość 7,9 miliarda dolarów. Według Roerink oznacza to, że dotychczasowa sprzedaż mięsa w tym roku wyniosła już 76,8 miliarda dolarów, czyli o 4,4 proc. więcej niż rok wcześniej osiągając w Stanach Zjednoczonych wolumen 7,48 mln ton. To o 2,1 proc. więcej niż w roku 2023.

image

Wyrok TSUE zamyka drogę do ochrony nazw produktów mięsnych? Propozycja nowej ścieżki do zakazu

Źródło: Mięsne Fakty, Fot. Canva

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. styczeń 2025 02:00